Zapomenutý syn slunečního krále: Archeologové objevili hrobku s unikátní výzdobou
V Sakkáře byla objevena hrobka dávno zapomenutého egyptského prince s monumentálními růžovými dveřmi do posmrtného života – unikátní nález přepisuje historii období páté dynastie.
Archeologové objevili v Egyptě 4 400 let starou hrobku prince páté dynastie v nekropoli v Sakkáře. Princ Veserefre (Userefre) byl synem faraona Veserkafa (Userkaf), zakladatele 5. dynastie, známé též jako „dynastie slunečních králů“, který zřejmě vládl Egyptu několik let zhruba kolem roku 2465 před naším letopočtem.
Podle egyptologa Ronalda Leprohona z Torontské univerzity, který se na zmíněných vykopávkách nepodílel, tohoto prince, jehož jméno odkazuje na boha Slunce Re a zřejmě znamená „Re je mocný,“ jsme doposud vůbec neznali.
Dveře do říše mrtvých
Vědci v princově hrobce objevili robustní falešné dveře. Namalované či vytesané dveře, které ale reálně nikam nevedou, jsou běžným architektonickým prvkem hrobek starověkého Egypta. Egypťané věřili, že falešné dveře reprezentují hranici mezi světy živých a mrtvých a že jimi může procházet duše zemřelého.
Čtyři a půl metru vysoké a více než metr široké falešné dveře v hrobce prince Veserefre jsou vytvořeny z růžové žuly. Jsou na nich nápisy, které uvádějí tituly a úřady prince, jako „dědičný princ“, „soudce“, „ministr“, „guvernér“ nebo „kněz“. Použitý materiál i velikost dveří jsou podle odborníků zcela výjimečné.
Použitá růžová žula musela být velmi drahá. Dovážela se z lomu v Asuánu, vzdáleného asi 644 kilometrů. „Je to poprvé, kdy jsme nalezli falešné dveře podobných proporcí v Sakkáře,“ vysvětluje pro Live Science vedoucí vykopávek, egyptolog a bývalý egyptský ministr Zahi Hawass. Většina falešných dveří se v této době vyráběla z vápence, běžného materiálu v Egyptě. Použití růžové žuly značí nejen vyšší náklady, ale i vyšší společenské postavení zesnulého.
Tajemství pod pískem
Podle archeologů byla hrobka později – během 26. dynastie (688–525 př. n. l.) – znovu použita. Vědci v ní objevili sochu krále Džosera (vládl cca 2630–2611 př. n. l.), jeho manželky a dětí. Džoser je známý jako stavitel první stupňovité pyramidy v Sakkáře. Socha nejspíš pochází právě z této pyramidy nebo z některé jiné blízké stavby. Důvod jejího přemístění ale zůstává nejasný.
Dalším zajímavým artefaktem je obětní stůl z červené žuly o průměru 92,5 cm s vytesaným seznamem obětin. Starověcí Egypťané věřili, že duše zemřelých mohou konzumovat pokrmy ponechané na těchto stolech, byť v praxi tyto obětní pokrmy sloužily hlavně kněžím. I přes množství zajímavých a v mnoha případech i unikátních nálezů, je hrobka prince Veserefreho prozatím prozkoumaná jen z části - samotná pohřební komora zůstává skrytá pod pískem.