Zapuzná Adléta: Rozvodové řízení Přemysla Otakara I.

08.02.2016 - Lenka Peremská

Přestože svazek mnoho roků prospíval a přinesl i dědice českého království, Přemysl Otakar Adlétu z nepochopitelných důvodů zapudil


Reklama

V době, o níž vypráví náš příběh, navíc Adléta ani nežila na pražském dvoře, ale pobývala společně s prvorozeným synem Vratislavem na dvoře svých rodičů v Míšni. Možná, že Přemyslovi nevyhovoval nižší původ své manželky, která pocházela z míšeňských markrabat z rodu Wettinů. Každopádně se v téže době začal poohlížet po Konstancii Uherské.

Jak probíhal rozvod

Zavrhnout dosavadní manželku však nebylo tak jednoduché a proces se neustále protahoval, aniž by přinesl jakýkoliv výsledek. Na to však Přemysl Otakar I. nehleděl a uzavřel někdy na samém sklonku 12. století sňatek s uherskou princeznou Konstancií. Svou dosavadní ženu Adlétu nechával zapuzenou v Míšni. Rodina Wettinů, z níž Adléta pocházela, však přece jen nebyla tak bezmocná, jak by se na první pohled mohlo zdát, a Adléta Míšeňská se na pražský dvůr ještě jednou vrátila. Sblížení s první manželkou vedlo k dočasnému opuštění druhé ženy, bylo však pravděpodobně pouze vynucené vnějšími okolnostmi. Nakonec byla Adléta z Čech definitivně vypuzena a svůj život dožila v klášteře Svatého Kříže v Míšni, kde roku 1211 potupena všemi zemřela. Spolu s ní zapudil český král i svého prvorozeného syna Vratislava a jeho dědicem se stal Václav, syn královy druhé ženy Konstancie. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie Speciál 2

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907