Zapuzná Adléta: Rozvodové řízení Přemysla Otakara I.

08.02.2016 - Lenka Peremská

Přestože svazek mnoho roků prospíval a přinesl i dědice českého království, Přemysl Otakar Adlétu z nepochopitelných důvodů zapudil


Reklama

V době, o níž vypráví náš příběh, navíc Adléta ani nežila na pražském dvoře, ale pobývala společně s prvorozeným synem Vratislavem na dvoře svých rodičů v Míšni. Možná, že Přemyslovi nevyhovoval nižší původ své manželky, která pocházela z míšeňských markrabat z rodu Wettinů. Každopádně se v téže době začal poohlížet po Konstancii Uherské.

Jak probíhal rozvod

Zavrhnout dosavadní manželku však nebylo tak jednoduché a proces se neustále protahoval, aniž by přinesl jakýkoliv výsledek. Na to však Přemysl Otakar I. nehleděl a uzavřel někdy na samém sklonku 12. století sňatek s uherskou princeznou Konstancií. Svou dosavadní ženu Adlétu nechával zapuzenou v Míšni. Rodina Wettinů, z níž Adléta pocházela, však přece jen nebyla tak bezmocná, jak by se na první pohled mohlo zdát, a Adléta Míšeňská se na pražský dvůr ještě jednou vrátila. Sblížení s první manželkou vedlo k dočasnému opuštění druhé ženy, bylo však pravděpodobně pouze vynucené vnějšími okolnostmi. Nakonec byla Adléta z Čech definitivně vypuzena a svůj život dožila v klášteře Svatého Kříže v Míšni, kde roku 1211 potupena všemi zemřela. Spolu s ní zapudil český král i svého prvorozeného syna Vratislava a jeho dědicem se stal Václav, syn královy druhé ženy Konstancie. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie Speciál 2

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907