Přestože svazek mnoho roků prospíval a přinesl i dědice českého království, Přemysl Otakar Adlétu z nepochopitelných důvodů zapudil
V době, o níž vypráví náš příběh, navíc Adléta ani nežila na pražském dvoře, ale pobývala společně s prvorozeným synem Vratislavem na dvoře svých rodičů v Míšni. Možná, že Přemyslovi nevyhovoval nižší původ své manželky, která pocházela z míšeňských markrabat z rodu Wettinů. Každopádně se v téže době začal poohlížet po Konstancii Uherské.
Zavrhnout dosavadní manželku však nebylo tak jednoduché a proces se neustále protahoval, aniž by přinesl jakýkoliv výsledek. Na to však Přemysl Otakar I. nehleděl a uzavřel někdy na samém sklonku 12. století sňatek s uherskou princeznou Konstancií. Svou dosavadní ženu Adlétu nechával zapuzenou v Míšni. Rodina Wettinů, z níž Adléta pocházela, však přece jen nebyla tak bezmocná, jak by se na první pohled mohlo zdát, a Adléta Míšeňská se na pražský dvůr ještě jednou vrátila. Sblížení s první manželkou vedlo k dočasnému opuštění druhé ženy, bylo však pravděpodobně pouze vynucené vnějšími okolnostmi. Nakonec byla Adléta z Čech definitivně vypuzena a svůj život dožila v klášteře Svatého Kříže v Míšni, kde roku 1211 potupena všemi zemřela. Spolu s ní zapudil český král i svého prvorozeného syna Vratislava a jeho dědicem se stal Václav, syn královy druhé ženy Konstancie.
Živá historie Speciál 2
ZajímavostiPachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia Commons, CC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel Dyan, CC BY 2.0)
PřírodaSvětelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of Hearts, CC BY-SA 4.0)
HistorieEmauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)