Zapuzná Adléta: Rozvodové řízení Přemysla Otakara I.

08.02.2016 - Lenka Peremská

Přestože svazek mnoho roků prospíval a přinesl i dědice českého království, Přemysl Otakar Adlétu z nepochopitelných důvodů zapudil


Reklama

V době, o níž vypráví náš příběh, navíc Adléta ani nežila na pražském dvoře, ale pobývala společně s prvorozeným synem Vratislavem na dvoře svých rodičů v Míšni. Možná, že Přemyslovi nevyhovoval nižší původ své manželky, která pocházela z míšeňských markrabat z rodu Wettinů. Každopádně se v téže době začal poohlížet po Konstancii Uherské.

Jak probíhal rozvod

Zavrhnout dosavadní manželku však nebylo tak jednoduché a proces se neustále protahoval, aniž by přinesl jakýkoliv výsledek. Na to však Přemysl Otakar I. nehleděl a uzavřel někdy na samém sklonku 12. století sňatek s uherskou princeznou Konstancií. Svou dosavadní ženu Adlétu nechával zapuzenou v Míšni. Rodina Wettinů, z níž Adléta pocházela, však přece jen nebyla tak bezmocná, jak by se na první pohled mohlo zdát, a Adléta Míšeňská se na pražský dvůr ještě jednou vrátila. Sblížení s první manželkou vedlo k dočasnému opuštění druhé ženy, bylo však pravděpodobně pouze vynucené vnějšími okolnostmi. Nakonec byla Adléta z Čech definitivně vypuzena a svůj život dožila v klášteře Svatého Kříže v Míšni, kde roku 1211 potupena všemi zemřela. Spolu s ní zapudil český král i svého prvorozeného syna Vratislava a jeho dědicem se stal Václav, syn královy druhé ženy Konstancie. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie Speciál 2

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907