Reklama


Žárovka v ústech: Čínští lékaři varují před šířící se nebezpečnou výzvou

07.01.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Určitě jste již někdy slyšeli příběh o tom, že žárovka vložená do úst již nejde vyndat. Přestože se v obecné rovině jedná o městský mýtus, existuje zároveň i bezpočet dokladů, kdy vyjmutí žárovky skutečně musel asistovat lékař. Zejména v Číně v posledních týdnech koluje internetem poněkud divoká žárovková výzva.

Předmětem této výzvy je vložit a ideálně pak také vyjmout žárovku z úst. Naštěstí nejde o žárovku skleněnou, nýbrž o její napodobeninu vyrobenou z karamelizovaného cukru. Podle čínských médií si sladkou žárovku pořídilo již více než 2700 lidí. Zájem byl prý tak velký, že obchodníci nabízející tento sladký produkt nestíhali vyřizovat objednávky. 

Podle čínských lékařů je výzva zdraví nebezpečnou a v extrémních případech může skončit i udušením. Vzhledem ke svému složení je také nebezpečná pro lidi trpící poruchou metabolismu sacharidů. Objemný předmět může v ústech způsobovat nebezpečná zranění.

Nejde o první podobný apel čínských lékařů. V červenci 2016 varovali lékaři například před „kukuřičnou výzvou“, při které šlo o okusování kukuřice napíchnuté na rotující vrtačce.

Řekněte „Á“

Schopnost otevřít ústa se u různých lidí liší a rozhodující jsou fyzické parametry konkrétního jedince. Podle jedné studie zpracované pro potřeby dentistů se jako maximální průměrná hodnota u dospělých jeví 50 milimetrů. U zkoumaného vzorku přibližně 140 lidí ovšem tato hodnota oscilovala mezi 32 až 77 milimetry. U mužů byl maximální rozsah 50 až 60 milimetrů u žen 45 až 55 milimetrů. V případě žárovky v ústech hraje svou pochopitelnou roli i panika, ochabnutí nebo naopak ztuhnutí svalstva.

  • Zdroj textu: BBC, The Straits Times, Shine, National Center for Biotechnology Information
  • Zdroj fotografií: Shanghaiist

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vypuštění americké testovací rakety Bumper 2 z Cape Canaveral v roce 1950 byl velký úspěch. Raketa vznikla spojením ukořistěné německé technologie a amerických vylepšení.

Zajímavosti

V Indii se ztratí až půl milionu dětí ročně

Věda

Součástí Hannibalovy armády byli i jezdci na slonech

Historie

Sovice sněžní možná vypadá spokojeně, ale její osud není úplně růžový

Věda

Zdroje gama záření na snímku oblohy s teleskopem HESS a Mléčnou dráhou.

Vesmír

Stávky polských dělníků nakonec potlačily domácí vojenské a bezpečnostní síly. Na snímku polské tanky T-55A

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907