Zásoby podzemních vod se pravděpodobně doplňují mnohem rychleji, než se čekalo

Nový klimatický model naznačuje, že jsme podceňovali schopnost doplňování podzemních vod. Děje se tak pravděpodobně mnohem rychleji, než jsme si mysleli…

30.12.2022 - Stanislav Mihulka



Velká část kapalné sladké vody na Zemi pochází z podzemních zdrojů. Tyto skryté rezervoáry napájejí vodní toky, udržují při životě zemědělskou půdu a dodávají pitnou vodu pro stovky milionů lidí. Nejen proto vědci zásoby pitné vody dlouhodobě sledují. Wouter Berghuijs ze Svobodné univerzity v Amsterdamu vedl mezinárodní výzkumný tým, který studoval rychlost doplňování zásob podzemní vody. Z výsledků publikovaných v časopise Geophysical Research Letters vyplynulo, že doplňování podzemní vody je oproti dřívějším odhadům zhruba dvakrát rychlejší.

Měření podzemní vody

Badatelé vytvořili pokročilý model doplňování zásob podzemní vody, s využitím nedávné globální analýzy regionálních měření podzemních vod. Klíčovou roli přitom hrál jediný faktor, míra „suchosti“ klimatu. V suchých oblastech se voda do podzemí doplňuje pomaleji než ve vlhčích oblastech.

Diagram znázorňující využití podzemní vody a její geografie. (ilustrace: Wikimedia Commons, Andrew Fisher, CC BY-SA 4.0

Výsledky studie se podle badatelů projeví v modelech pozemského koloběhu vody. Vše například nasvědčuje tomu, že podzemní voda přispívá do potoků a řek podstatně více, než předpokládaly dřívější modely. Tento vliv se pak nabaluje na ostatní součásti modelů a může ovlivnit celý ekosystém.

TIP: Kalifornie se propadá: Je to kvůli suchu a ztrátám podzemní vody

Autoři studie zároveň varují, že jejich objev rychlejšího doplňování podzemní vody neznamená, že bychom měli přestat šetřit vodou. Zásoby podzemních vod jsou na mnoha místech nedostatečné, především v suchých a pouštních oblastech. Zároveň stále není jasné, do jaké míry ovlivní podzemní vodu postupující globální oteplování a změny klimatu.


Další články v sekci