Zázraky pod hladinou: Nejlepší fotografie soutěže Ocean Photographer of the Year

Mezi oceněnými snímky aktuálního ročníku soutěže Ocean Photographer of the Year nechybějí úžasné podvodní scenérie, ale ani hrozivé následky, které způsobuje mořskému životu sám člověk

26.03.2023 - undefined

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 


Závoj z inkoustu 

autor: Matty Smith | vítěz kategorie: Portfolio

Každoročně mezi květnem a srpnem se na jihu Austrálie nedaleko Point Lowly shromáždí čtvrt milionu sépií, aby se pářily. Samci o něžné pohlaví často bojují a při šarvátkách mimo jiné vypouštějí oblaka inkoustu.  


Jednou za život 

autorka: Katherine Lu | celkové 2. místo

Vzácnou chobotnici z rodu Tremoctopus zachytila Katherine Lu při focení na Filipínách. Toho dne sice bojovala s nevolností, ale když její průvodce začal horlivě gestikulovat, sebrala síly k ponoru a vytvořila úžasný snímek – chvíli prý s pestrobarevným hlavonožcem dokonce plavala. 


Obr na lovu  

autor: Martin Broen | 2. místo v kategorii: Divočina pod hladinou

Trup kraba modrého měří okolo dvaceti centimetrů, nicméně správný úhel pohledu a světlo pronikající z podvodní jeskyně propůjčují vyfotografovanému exempláři gigantické rozměry: S roztaženými klepety stojí v proudu a čeká na kořist.


Řeka krve 

autor: Rafael Fernandez Caballero | 2. místo v kategorii: Dopad na životní prostředí

Vorvaň obrovský může měřit i pětadvacet metrů, a když tedy moře vyplaví na pláž tělo mrtvého jedince, jedná se o hrozivé dílo zkázy. Krvavá řeka, jež z nebohého tvora vyvěrala, měřila podle fotografa půl druhého kilometru.


Ve smrtící síti  

autor: Simon Lorenz | 2. místo v kategorii: Spojení s člověkem

Na želvu lapenou v plovoucí hromadě odpadků narazili Simon Lorenz a jeho kolegové při focení velryb. Opatrně se k ní proto přiblížili a po půl hodině úsilí ji pomocí mačety vysvobodili.


Pod vlnou 

autor: Ben Thouard | celkový vítěz

Jedinečnou momentku se Benu Thouardovi podařilo zachytit ve Francouzské Polynésii, která v surfařském světě platí za místo s nejlepšími vlnami na planetě. Ve zvěčněném okamžiku smetl valící se živel surfaře pod hladinu.

Další články v sekci