Ze selky carevnou: Narodila se Kateřina I. Ruská

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Kateřina I. Alexejevna</strong>, vlastním jménem Marta Helena Skowrońska/Skavronská (1684-1727) byla ruská carevna v letech 1725–1727 a manželka <strong>Petra I. Velikého</strong>.</p>

Kateřina I. Alexejevna, vlastním jménem Marta Helena Skowrońska/Skavronská (1684-1727) byla ruská carevna v letech 1725–1727 a manželka Petra I. Velikého.

15 . 4 . 1684

Reklama

Ze selské chalupy na petrohradský dvůr, taková byla životní cesta Kateřiny I. Ruské. Tedy, vlastně Marty Skawronské, jak znělo její jméno, když se 15. dubna 1684 v lotyšském městě Jēkabpils narodila.

Její osud určili v podstatě čtyři muži. Tím prvním byl evangelický pastor, k němuž nastoupila do služby a právě u něj poznala svého prvního manžela, švédského vojáka Johanna Cruseho. Po vpádu ruských vojáků do Livonska byla zavlečena do Ruska, kde pracovala v plukovní prádelně. Sličná žena neušla pozornosti Alexandra Menšikova, který ji povýšil na svou metresu.

TIP: Kruté kratochvíle ruských careven: Hrátky s medvědy i ponižování dvořanů

Když se pak jednou zastavil u svého přítele na návštěvu car Petr I. Veliký, ihned se do Marty, která již předtím přijala pravoslavné jméno Kateřina Alexejevna, zamiloval. Na svatbu si ale musela tři roky počkat. To jí ale nebránilo porodit mezitím carovi dvě dcery - Alžbětu a Annu, které se obě staly ruskými carevnami.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907