Ze Sevastopolu do Bílého domu: Sovětská sniperka Ljudmila Pavličenková

29.03.2020 - Jiří Suchánek



Na fotografii známého sovětského fotografa Ivana Šagina pózuje slavná odstřelovačka podporučice Ljudmila Pavličenková, příslušnice 2. roty 54. střeleckého pluku 25. střelecké divize. Snímek pořízený v létě 1942, pravděpodobně po pádu Sevastopolu, na jehož více jak půlroční obraně se Pavličenková podílela. Zachycuje hrdinku se samonabíjecí puškou SVT-40 ráže 7,62 mm osazenou optickým zaměřovačem PU s 3,5násobným zvětšením a v převlečníku s maskovacím vzorem „améba“.

Na uniformě jsou také dobře patrná dvě vyznamenání: vlevo Leninův řád a vpravo pak medaile Za bojové zásluhy. Pavličenková bojovala před stažením do Sevastopolu i u Oděsy a od srpna 1941 do června 1942 si podle oficiálních zdrojů připsala celkem 309 zabitých nepřátelských vojáků, z toho 36 odstřelovačů.

TIP: Ďábel z Ramádí: Kdo byl nejúspěšnější americký sniper všech dob?

Po zotavení z frontového zranění, které utrpěla v posledních dnech obléhání Sevastopolu, absolvovala propagační turné po Spojených státech amerických a stala se vůbec první občankou Sovětského svazu, kterou v Bílém domě oficiálně přijal Franklin Roosevelt.

Navštívila i Kanadu a Velkou Británii, kde mimo jiné v Coventry předala peníze vybrané v SSSR na obnovu bombardováním zničeného města. Po návratu do vlasti byla povýšena na majorku, na frontu se ale nevrátila a až do konce války školila mladé odstřelovačky. V roce 1943 obdržela Zlatou hvězdu hrdiny SSSR.


Další články v sekci