Želví maso: Nová položka v jídelníčku gabonských šimpanzů

24.05.2021 - Zuzana Teličková

Mezinárodní tým vědců z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku pozoroval šimpanze divoce žijící v gabonském národním parku Loango. Vědci zaznamenali dosud neznámou skutečnost ze života těchto primátů – šimpanzi si s oblibou zpestřovali svůj jídelníček želvami.

<p>Šimpanzi se živí převážně rostlinnou stravou a hmyzem. Dřívější poznatky ovšem ukázaly, že maso je pro ně lákavou pochoutkou a zjištění z parku Loango tyto závěry potvrzují.</p>

Šimpanzi se živí převážně rostlinnou stravou a hmyzem. Dřívější poznatky ovšem ukázaly, že maso je pro ně lákavou pochoutkou a zjištění z parku Loango tyto závěry potvrzují.


Reklama

„Už dlouho víme, že šimpanzi mají maso rádi, ale ještě nebylo pozorováno, že by si hledali kořist mezi plazy,“ okomentoval zjištění jeden z členů týmu Tobias Deschner. „Zvlášť pozoruhodné je, že se k masu želv dostávají pomocí úderů o kmeny stromů. Takto normálně rozbíjejí skořápky ovoce s tvrdou slupkou a stejnou technikou se evidentně umějí dostat k masu zvířete, které je pro téměř jakéhokoli predátora nedosažitelné.“ 

Vědci pozorovali výše popisované chování v habituované (na lidi zvyklé) tlupě Rekambo a zaznamenali 38 případů predace želv deseti různými šimpanzi. Přitom k nim docházelo v období, kdy byla k dispozici hojnost šimpanzi oblíbeného ovoce a rozhodně tedy nešlo o řešení potravní nouze. Vzhledem k tomu, že u jiných tlup šimpanzů nebylo takové chování dosud pozorováno, jde zřejmě o „kulturní“ záležitost této konkrétní tlupy. 

TIP: Pasti jim nepadly do oka: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

Někdy došlo k tomu, že mladší šimpanzi si nedokázali s tvrdým krunýřem poradit a předali tedy želvu silnějšímu samci. Ten se po rozbití krunýře rozdělil s ostatními o získané maso. Byl zaznamenán i případ samce, který ukořistil želvu, pozřel jenom část masa a zbytek si uložil do rozsochy stromu. Druhého dne ráno se k místu vrátil a zkonzumoval „zbytky od večeře“ ke snídani. Poskytl tak důkaz, že šimpanzi dokážou plánovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907