Země jako ementál: 49 obřích závrtů na ploše velké jako Praha

01.12.2016 - Martin Reichman

Na ploše jen o málo větší, než kolik činí rozloha Prahy, objevili geologové 49 obřích závrtů. Největší má v průměru přes 500 metrů a hloubku 320 metrů

Světový unikát -<p>Geologové v oblasti objevili jeden obří superzávrt, 17 velkých a 31 menších závrtů. </p>
Světový unikát -

Geologové v oblasti objevili jeden obří superzávrt, 17 velkých a 31 menších závrtů. 


Reklama

Kdo říká že na Zemi již není co objevovat? V čínské provincii Šen-si geologové objevili 49 dosud neznámých obřích závrtů. Obří krátery jsou natěsnány v oblasti necelých 600 kilometrů čtverečních, což odpovídá rozloze Křivoklátska, nebo třeba katastrální výměře Prahy. Jde tak o oblast s nejhustším výskytem tohoto přírodního fenoménu na světě. Největší závrt má v průměru 520 metrů a hloubku 320 metrů. Celkem byl objeven jeden obří superzávrt, 17 velkých a 31 menších závrtů

Závrty se podle vědců formovaly několik set tisíc let a vznikly v důsledku rozpouštění krasovějící vápencové horniny vodou obohacenou o uhličitan vápenatý.

Obří díry, závrty a propady se mohou objevit takřka kdekoli a bez varování. Ty nejběžnější mají velikost několika metrů a čas od času spolknou třeba auto. Existují ale i extrémní podoby těchto děr – desítky metrů hluboké díry zející jako brány do středu Země.

  • Zdroj textu:

    chinadaily.com.cn

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907