K Africe, Asii, Antarktidě, Austrálii, Evropě, Severní Americe a Jižní Americe brzy přibude další oficiální kontinent – Zélandie
Kolik má Země kontinentů? Podle školních učebnic sedm. Geologové ale tvrdí, že Evropa a Asie jsou součástí jednoho kontinentu a je jich tak vlastně jen šest. Nyní se ale zdá, že ani jedno z tvrzení není úplně pravdivé – podle vědců je již v podstatě jisté, že dalším zemským kontinentem je Zélandie.
Geologická odysea nového kontinentu započala před třiaosmdesáti miliony let, kdy se od superkontinentu Gondwana odtrhl kus pevniny o velikosti zhruba dnešní Indie a vznikl tak kontinent Zélandie. Ten se později téměř celý ponořil do oceánu a nad hladinou zůstaly jen malé ostrůvky. Patří mezi ně dnešní Nový Zéland, Nová Kaledonie, ostrov Norfolk a několik dalších menších ostrovů.
Tento stav trval až do doby před dvaceti třemi milióny let, kdy byl následkem nárazů zemských desek vyzvednut nad úroveň moře střed Zélandie (zhruba dnešní Nový Zéland). Satelitní snímky jasně dokazují, že zbytek pevniny nadále spočívá pod hladinou v hloubce okolo 1,5 kilometru. Nad vodu tak ční přibližně sedm procent Zélandie na které žije okolo 5 milionů lidí.
TIP: Výprava ke ztracenému kontinentu: Vědci budou vrtat v potopené Zélandii
Deset let trvající výzkumy ukazují, že Nová Kaledonie a Nový Zéland nejsou jen součástí ostrovního řetězce, ale vlastního separátního kontinentu, geologicky jednoznačně odlišného od Austrálie. Podle geofyzika z University of California Bruce Luyendyka jsou důkazy natolik přesvědčivé, že je jen otázkou času, než dojde k oficiálnímu uznání Zélandie jako nového kontinentu.
Business Insider
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)
HistorieZvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of Art, CC0 1.0)
ZajímavostiNejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary Todd, CC0 1.0)
VálkaRakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)