Ztracený kontinent: Vědci detailně zmapovali potopenou Zélandii

28.06.2020 - Stanislav Mihulka

Nový kontinent Zélandie je sice z 94 % procent ukrytý pod vodou, je ale stoprocentně zajímavý


Reklama

K Africe, Asii, Antarktidě, Austrálii, Evropě, Severní Americe a Jižní Americe před několika lety přibyl další kontinent – Zélandie, ztracený kontinent v oblasti Nového Zélandu, které je z více než 94 procent ukrytý pod hladinou Pacifiku. Nejde o žádného „drobka“ – Zélandie, maorsky Te Riu-a-Māui, má rozlohu asi 5 milionů čtverečních kilometrů.

Zélandie byla objevena v devadesátých letech a formální status kontinentu získala v roce 2017. Stále zůstává do znační míry neznámým územím a je jenom málo probádaná. Novozélandská společnost GNS Science, kterou vlastní vláda, nedávno vytvořila soubor nových map a interaktivních nástrojů, které mají pomoci vědcům a zároveň zvýšit povědomí veřejnosti o Zélandii.

TIP: Výprava ke ztracenému kontinentu: Vědci budou vrtat v potopené Zélandii

Geolog Nick Mortimer a jeho kolegové zpracovali mapy Zélandie tak, aby nabídly kompletní, přesný, a aktuální přehled geologie Nového Zélandu a přilehlých oblastí oceánu, kvalitnější, než kdy dříve. Podle Mortimera tyto mapy Zélandii umožňují lépe pochopit uspořádání a fungování novozélandských vulkánů, rozhraní tektonických desek i sedimentárních pánví, které se v této oblasti nacházejí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907