Zemřel Les Munro, poslední žijící pilot z Operace Chastise

20.01.2016 - Tomáš Bártek

Hrdina útoku na německé růrské přehrady Möhne, Eder a Sorpe z května 1943, velitel letky Les Munro, zemřel ve věku 96 let v novozélandském Aucklandu na srdeční potíže. Ze všech osádek tak zbyli pouze dva poslední veteráni


Reklama

John Leslie Munro, přezdívaný Les, pilotoval bombardér Lancaster v pověstném náletu na německé přehrady (útok jeznámý také jako Dambusters raid), ale později byl „trochu zahanben“ pozorností, která se mu po zásluze dostala.

Jeho letadlo bylo zasaženo protileteckým flakovým granátem a před koncem útoku se musel stáhnout. Celkem provedl se svou osádkou 58 náletů po celé Evropě. Ke smrti válečného veterána se vyjadřují zejména anglická a novozélandská média, ale i premiér Nového Zélandu John Key. „Náš národ ztratil pozoruhodného muže, jenž vedl pozoruhodný život. Jeho přínost této zemi a  jeho šlechetnost nebude zapomenuta,“ cituje novozélandského politika britský Telegraph.

Premiér možná narážel i na Munroovu březnovou nabídku prodat v charitativní aukci všechny své početné medaile a výtěžek věnovat fondu památníku Bomber Command Memorial v londýnském Green Parku, který připomíná právě 55 753 pilotů a členů osádek padlých za 2. světové války.


Operace Chastise

Operace Chastise byl smělý útok na tři německé přehrady Möhne, Edersee a Sorpe ležící na řece Růr v průmyslové části Německa. V noci z 16. na 17. května 1943 provedla nálet proslulá 617. peruť RAF za použití nových skákacích bomb. Přehrada Sorpe utrpěla pouze menší škody, zatímco prolomení přehrad Möhne a Edersee způsobilo v okolí katastrofické záplavy. Pouhých 19 letounů zničilo pomocí záplavové vlny více jak 120 továren, 25 mostů a voda se dostala do vzdálenosti více jako 80 km od přehrad. Více zajímavostí o útoku můžete zjistit například na rekonstrukci akce hodinu po hodině.

Reklama

  • Zdroj textu:

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií: wikipedia, telegraph.co.uk

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907