Zemřel Les Munro, poslední žijící pilot z Operace Chastise

Hrdina útoku na německé růrské přehrady Möhne, Eder a Sorpe z května 1943, velitel letky Les Munro, zemřel ve věku 96 let v novozélandském Aucklandu na srdeční potíže. Ze všech osádek tak zbyli pouze dva poslední veteráni

20.01.2016 - Tomáš BártekJohn Leslie Munro, přezdívaný Les, pilotoval bombardér Lancaster v pověstném náletu na německé přehrady (útok jeznámý také jako Dambusters raid), ale později byl „trochu zahanben“ pozorností, která se mu po zásluze dostala.

Jeho letadlo bylo zasaženo protileteckým flakovým granátem a před koncem útoku se musel stáhnout. Celkem provedl se svou osádkou 58 náletů po celé Evropě. Ke smrti válečného veterána se vyjadřují zejména anglická a novozélandská média, ale i premiér Nového Zélandu John Key. „Náš národ ztratil pozoruhodného muže, jenž vedl pozoruhodný život. Jeho přínost této zemi a  jeho šlechetnost nebude zapomenuta,“ cituje novozélandského politika britský Telegraph.

Premiér možná narážel i na Munroovu březnovou nabídku prodat v charitativní aukci všechny své početné medaile a výtěžek věnovat fondu památníku Bomber Command Memorial v londýnském Green Parku, který připomíná právě 55 753 pilotů a členů osádek padlých za 2. světové války.


Operace Chastise

Operace Chastise byl smělý útok na tři německé přehrady Möhne, Edersee a Sorpe ležící na řece Růr v průmyslové části Německa. V noci z 16. na 17. května 1943 provedla nálet proslulá 617. peruť RAF za použití nových skákacích bomb. Přehrada Sorpe utrpěla pouze menší škody, zatímco prolomení přehrad Möhne a Edersee způsobilo v okolí katastrofické záplavy. Pouhých 19 letounů zničilo pomocí záplavové vlny více jak 120 továren, 25 mostů a voda se dostala do vzdálenosti více jako 80 km od přehrad. Více zajímavostí o útoku můžete zjistit například na rekonstrukci akce hodinu po hodině.

Témata

  • Zdroj textu

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií

    wikipedia, telegraph.co.uk


Další články v sekci