Zemřela oddaná představitelka katolického křídla Polyxena z Pernštejna

- Redakce 100+1 historie

<p>Polyxena z Pernštejna (1566-1642)</p>

Polyxena z Pernštejna (1566-1642)

24 . 5 . 1642

Reklama

Skutečně pohnutý byl život přední české šlechtičny Polyxeny z Pernštejna. Urozená dcera Vratislava z Pernštejna a jeho španělské manželky Marie Manrique de Lara zemřela 24. května 1642.

Původ ji předurčoval k manželství s některým z předních katolických předáků české politické scény. A tak se Polyxena provdala za obstaróžního Viléma z Rožmberka. Po jeho smrti se mohla těšit nejen z majetku, ale především uznávaného postavení.

TIP: Neplodný Vilém z Rožmberka: Následníka mu nedala ani jedna ze čtyř manželek!

Toho využila k dalšímu sňatku, tentokrát se samotným kancléřem Zdeňkem Vojtěchem Popelem z Lobkovic. Po jeho boku se snažila prosazovat v českých zemích katolickou víru. S manželem s nadšením přijali volbu Ferdinanda Štýrského za českého krále a stejně tak Polyxena neváhala zakročit v případě svržených pražských místodržících, kterým poskytla azyl. Přestože se definitivního konce třicetileté války nedožila, mohla na sklonku života alespoň sledovat vítězství katolické habsburské strany.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907