Žena trpící ichtyózou vyhrála v soutěži krásy

13.02.2017 - Zuzana Rychlá

<p>V mádí byla terčem posměchu a říkali jí „šupinatá Bailey“. Teď zvítězila v soutěži krásy.</p>

V mádí byla terčem posměchu a říkali jí „šupinatá Bailey“. Teď zvítězila v soutěži krásy.


Reklama

Třicetiletá Bailey Pretaková se narodila s vážným onemocněním kůže - tzv. ichtyózou - projevující se velmi suchou a šupinatou pokožkou. I přesto se Bailey podařilo splnit si svůj sen, když se stala Miss Pensylvánie.

Ichtyóza je vrozené kožní onemocnění, které se objevuje již v dětském věku, a způsobuje řadu obtíží a klinických příznaků. Ve skutečnosti jde o celou skupinu geneticky podmíněných chorob, které mívají rodinný výskyt. Již v dětském věku začnou na kůži různých částí těla vznikat okrsky tuhé suché zrohovatělé kůže, na které vznikají odlupující se kožní šupiny. U nemocných je zároveň častý výskyt atopických alergických ekzémů a vysušování kůže s nepříjemným svěděním. Některé ichtyózy se zlepšují v dospívání a po pubertě téměř mizí, jiné bohužel nikoliv.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907