Žena trpící ichtyózou vyhrála v soutěži krásy

13.02.2017 - Zuzana Rychlá

<p>V mádí byla terčem posměchu a říkali jí „šupinatá Bailey“. Teď zvítězila v soutěži krásy.</p>

V mádí byla terčem posměchu a říkali jí „šupinatá Bailey“. Teď zvítězila v soutěži krásy.


Reklama

Třicetiletá Bailey Pretaková se narodila s vážným onemocněním kůže - tzv. ichtyózou - projevující se velmi suchou a šupinatou pokožkou. I přesto se Bailey podařilo splnit si svůj sen, když se stala Miss Pensylvánie.

Ichtyóza je vrozené kožní onemocnění, které se objevuje již v dětském věku, a způsobuje řadu obtíží a klinických příznaků. Ve skutečnosti jde o celou skupinu geneticky podmíněných chorob, které mívají rodinný výskyt. Již v dětském věku začnou na kůži různých částí těla vznikat okrsky tuhé suché zrohovatělé kůže, na které vznikají odlupující se kožní šupiny. U nemocných je zároveň častý výskyt atopických alergických ekzémů a vysušování kůže s nepříjemným svěděním. Některé ichtyózy se zlepšují v dospívání a po pubertě téměř mizí, jiné bohužel nikoliv.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907