Ženy a lazebnice lenivého krále: Jaký byl vztah Václava IV. k něžnému pohlaví?

23.07.2017 - Jindřich Kačer

Jako správný panovník měl Václav IV. dvě lásky. Tou první bylo umění, tou druhou ženy

<p>Václav IV. (1361–1419) byl syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické.</p>

Václav IV. (1361–1419) byl syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické.


Reklama

Václav IV. miloval a podporoval umění, zejména krásné iluminace a architekturu, měl v zásadě dobré srdce a udržel se na českém trůně přes 40 let (vládl 1378–1419), tedy více než kterýkoliv jiný středověký vládce s výjimkou Vladislava Jagellonského. O tom, jaký byl ve skutečnosti jeho vztah k ženám, ale vedou historikové polemiky dodnes.

Intermezzo plné radovánek

Říká se, že na rozdíl od Karla IV. nebo Zikmunda neprožil tak bouřlivé mládí, ale při svých opileckých radovánkách s milci na oblíbených hradech se hýřivci asi těžko obešli bez společnosti žen. Králova první manželka Johana Bavorská zemřela roku 1386, zřejmě pokousaná Václavovým loveckým psem, který vnikl do královské ložnice. Král se pak přes dva roky neoženil a užíval si svobodných radovánek na Žebráku a Křivoklátě.

Když si posléze vzal mladičkou Žofii Bavorskou, bylo to prý kvůli její kráse, nikoliv z politických důvodů. Šířily se pověsti, že je mu královna nevěrná. Podle legendární verze měl prý král utopit Jana z Pomuku proto, že byl královniným zpovědníkem a odmítl mu sdělit její zpovědní tajemství. To je ovšem nesmysl, v tomto případě byly důvody politické a zejména „cholerické“.

Od královské manželky k lazebnici

Známý fabulátor Václav Hájek z Libočan ovšem napsal v 16. století do své kroniky ještě jednu legendu týkající se Václava IV. a žen. Souvisí s jeho zajetím od panské jednoty v Praze, kde měl prý pobývat roku 1393 na Staroměstské radnici (ve skutečnosti to bylo roku 1394 na Pražském hradě). Přitom prý král dostal chuť navštívit lázeň.

Tam potkal příjemnou mladou lazebnici Zuzanu a požádal ji, aby ho zavezla na druhý břeh Vltavy. Slíbil jí za to nemalou sumu sto zlatých. I splnila Zuzana králův pokyn (králi se ostatně neodporuje) a zavezla ho na zámek (!) k hejtmanovi Velislavovi z Duban. Ten dal oběma slušivé šaty, protože král byl nahý a Zuzana jen v košili, a pozval je na večeři, aby se zúčastnili zábavy. Když obecné veselí skončilo, král pravil k Zuzaně: Poněvadž jsi mně na cestě tovaryškou byla a při večeři se mnou za stolem seděla, jest jistě slušné, abys také této noci vedle mého boku ležela. Zuzana jako poslušná nesměla se vůli královské zprotiviti.“ A tak tam prý pobyli několik dní, až král vzal Zuzanu s sebou na oblíbený hrad Žebrák.

Asi není třeba připomínat, že i kdyby měl král v Praze nějakou oblíbenou lazebnici (a je možné, že třeba několik), nemůže se tento příběh zakládat na pravdě. Takové uvolněné zajetí, z něhož by krále osvobodila jakási žena lehkých mravů s pramicí, by panská jednota nepřipustila. Snad to ani Václav Hájek nemyslel vážně, jen se mu prostě líbil milostný královský příběh.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907