Život na vysoké noze? V tomto plovoucím domě je to možné

11.08.2022 - Martin Reichman

Panamská společnost Ocean Builders představila své plovoucí domy – třípodlažní kapsle umístěné v pobřežních vodách. Každý modul nabízí 77 metrů čtverečních obytné plochy nacházejících se dva a půl metru nad hladinou oceánu.


Reklama

SeaPody, jak se tyto plovoucí příbytky nazývají, podle tvůrců snoubí luxus a ekologii s minimalismem. Hlavní obytnou část je možné upravit dle přání zákazníka – může sloužit jako společenská místnost, kancelář nebo třeba posilovna. Součástí každého modulu je malá kuchyně, ložnice s úchvatným 360° výhledem a koupelnou doplněnou o lezeckou stěnu. Ta slouží mimo jiné k výstupu na střechu modulu. Jako volitelné příslušenství lze k SeaPodu připojit „vodní terasu“, sloužící jako místo pro grilování a posezení.

Cílem projektu je nabídnout zákazníkům netradiční bydlení v žádaných přímořských destinacích. To vše v maximálně ekologickém a soběstačném balení. Minimálně druhou část plánu pilotní verze ale zdaleka neplní – v počáteční fázi budou obyvatelé plovoucích domů odkázáni na zásobování pomocí dronů a plavidel. Elektřinu mají zpočátku alespoň z části zajišťovat inženýrské sítě z pevniny a částečně solární panely. Projekt také počítá s odsolovací technologií zajišťující domům pitnou a užitkovou vodu. Jde ale o hudbu budoucnosti – současná fáze projektu počítá s pevnými nádržemi na vodu (které bude nutné pravidelně doplňovat a vyprazdňovat).

TIP: Na vodě je levněji než na suchu: Nedaleko Amsterdamu vzniká plovoucí čtvrť

Ocean Builders hodlá prodej prvních SeaPodů spustit již letos v září, přičemž cena se má pohybovat od 295 000 do 1,5 milionu dolarů za jednotku (6,8 až 35 milionů korun). Smělé plány firmy počítají s dodáním prvních 100 SeaPodů do konce roku 2023 a dalších 1 000 kusů v následujícím roce. Všechny mají být umístěné v Linton Bay Marina v Panamě, společnost ale hledá i další destinace pro možnou expanzi.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907