Život za protektorátu: Čím děsilo gestapo Moravu? Volavčí sítí!

06.04.2017 - Vladimír Černý

Při vyslovení jména nacistické tajné státní policie se dodnes většině lidí vybaví brutální výslechy, mučení vězňů a koncentrační tábory

Přední protektorátní pohlaváři -<p>Za Heydrichem a jeho ženou sedí ve druhé řadě šéf pražského gestapa Hans Ulrich Geschke, v první řadě zcela nalevo pak důstojník „konkurenčního“ SD SS-Sturmbannführer Martin Wolf</p>
Přední protektorátní pohlaváři -

Za Heydrichem a jeho ženou sedí ve druhé řadě šéf pražského gestapa Hans Ulrich Geschke, v první řadě zcela nalevo pak důstojník „konkurenčního“ SD SS-Sturmbannführer Martin Wolf


Reklama

Gestapo se stalo policií zcela ovládanou nacisty a jedním z jejich hlavních mocenských pilířů. Tvořilo součást takzvané bezpečnostní policie (Sicherheitspolizei – Sipo), jejíž velení nepřevzal nikdo jiný, než Reinhard Heydrich. Struktura gestapa v protektorátu byla taková, že vznikly dvě řídící úřadovny (Staatspolizeileitstellen) v Praze a v Brně. Obě byly na sobě vzájemně nezávislé, přičemž pražská kontrolovala území Čech v protektorátních hranicích a brněnská zase území Moravy. 

Organizace hrůzy

V Brně byla situace složitější, protože zde se v čele gestapa vystřídalo postupně celkem pět vysokých policejních důstojníků. Gestapo nejprve využívalo budovu zemské školní rady na Mozartově ulici č. 3, ale ta svými rozměry nedostačovala, takže roku 1940 řídící úřadovna přesídlila do obsazené právnické fakulty Masarykovy univerzity na Veveří 70. Zde pak gestapáci působili až do dubna 1945.

Řídícím úřadovnám byly podřízeny venkovní služebny, které vznikly v celkem 22 českých a moravských městech. Vnitřní struktura úřadoven a služeben byla jednotná a tyto se dělily na specializované referáty. V boji proti odbojovým organizacím byly nejdůležitější referáty s označením II A (od roku 1943 pak IV 1a), jejichž příslušníci vyšetřovali levicové odbojové organizace. Referáty označené II BM (IV 1b) se pak zabývaly potíráním ostatních odbojových skupin. Významné byly i zpravodajské referáty IV N.

V boji proti domácím odbojovým skupinám používalo gestapo stále vynalézavější metody a jednou z nejúčinnějších se stalo nasazování konfidentů. Téměř k dokonalosti ji dovedlo brněnské gestapo. Postupně totiž vytvořilo takzvanou volavčí síť, v níž hrál nejvýznamnější úlohu konfident Viktor Ryšánek.

 

TIP: Úřadovny gestapa v protektorátu: Obávanou „Pečkárnou“ prošel i Alois Eliáš

Jednalo se původně o skutečného odbojáře z řad organizace Obrana národa, který byl  v prosinci 1939 zatčen. Gestapo mu dalo na výběr mezi smrtí a konfidentskou činností a Ryšánek si vybral to druhé. Stal se pak nejvýznamnější postavou fingované ilegální odbojové organizace, do které se zapojili konfidenti Karel Paprskář, Otakar Chalupa a další. Podařilo se jim vystupovat natolik věrohodně, že do své sítě nalákali mnoho skutečných odbojářů a vehnali je tak do spárů gestapa.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 11/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýzy DNA ukazují, že lidé z měst, kteří žili v chudobě, byli nevěrní mnohem více, než lidé z lepších poměrů.

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Zatímco černá díra materiál z okolního vesmíru pohlcuje, bílá díra by ho naopak mohla vyvrhovat zpět.

Vesmír

Šedo-hnědá samice vrabce domácího je zbarvena nenápadně, ale při pohledu zblízka se rozhodně jedná o hezkého ptáka.

Příroda

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907