Život za tekutým sklem: Díla Achillease Sdoukose bourají zažité hranice

24.02.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

V jediném kousku skla lze údajně spatřit zrcadlo, tekoucí řeku nebo slzy. Díla uměleckého skláře Achillease Sdoukose bourají zažité hranice. Mladý Slovák prý dokáže ze skla vytvořit cokoliv

<p>Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.</p>

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.


Reklama

Sklo je jeho život – ví, jak se taví, syčí či vzpíná. Pro Achillease Sdoukose nejde jen o hladkou průzračnou hmotu: Každý nový paprsek světla totiž může poodhalit něco nového. Se sklem umělec pracuje každý den, a stále ho nepřestává překvapovat. Pořád je v něm co objevovat. „Sklo mi dává pohled dovnitř, což jiné materiály nedovolují,“ vysvětluje. K designu se dostal na střední škole, kde zpracovávali dřevěné interiérové prvky. Na univerzitě pak vystudoval sklářské výtvarnictví.

Umění v krvi

Jeho maminka, známá malířka Ingrid Zámečníková, jej vedla k „výtvarnu“ odmala. Už v dětství se tak pohyboval v prostředí umělců a výstav. S matkou v současnosti sdílejí jeden ateliér, občas pořádají i společné výstavy a vzájemně se inspirují. Z jeho obrazů vystupuje extravagance i obrovská pokora. Jeho díla lze najít po celé Evropě, v Americe, ale také v Dubaji.

Mladý sklář již vyzkoušel spoustu materiálů jako keramiku, dřevo či kov a nejrůznější grafické techniky. Jakmile však začal pracovat se sklem, už u něj zůstal. Při výrobě svých děl jej Achilleas taví při teplotě až 850 °C. Sklo je pak tekuté, takže se může formovat téměř do jakéhokoliv tvaru.

Řecké kořeny

Ve své tvorbě se mladý Slovák snaží propojit vysokou užitkovost a designérskou originalitu. Nejvíc výrobků zahrnuje mytologickou tematiku, která Achillease fascinuje odjakživa – a díky svým kořenům je s řeckou mytologií neodmyslitelně spjatý. Ze skla dokáže vytvořit téměř cokoliv, od hodin přes zrcadlo, mísu až po umyvadlo. Jeho díla přesto nikdy neomrzí: V každou denní dobu na ně totiž světlo dopadá jinak, a proto každý kousek představuje unikát. Sklo navíc nestárne a vždy se na něj může naskytnout zbrusu nový pohled.

Kromě užitkových výrobků se Achilleas věnuje také výrobě ocenění, z nichž asi nejvíc proslulo Krištáľové krídlo. Od roku 1997 se na Slovensku uděluje osobnostem, které ve svém oboru – ať už jde o literaturu, medicínu, či sport – dosáhly mimořádného úspěchu. Sdoukos však vytvořil i ceny pro Slovenskú poštu, Bratislavské módné dni, ale rovněž pro různé sportovní hry. Mezi zájemce o skleněný design slovenského umělce pak patří šejkové, sběratelé, kteří přesně vědí, co chtějí koupit, a obecně lidé se smyslem pro estetiku, toužící mít doma krásné věci. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907