Životně důležitý reflex: Bez vzdychání by nám hrozilo selhání plic

01.05.2019 - Kateřina Helán Vašků

Povzdech rozhodně nepředstavuje jen reakci na smutek a depresi. Jde o životně důležitý reflex


Reklama

Jak nedávno zjistili badatelé z Kalifornie, povzdech nepředstavuje pouze reakci na smutek nebo projev deprese či zoufalství. Jde totiž zároveň o životně důležitý reflex, který napomáhá správnému fungování plic. Kontrolní systém v mozku zajišťuje, že si automaticky povzdechneme asi dvanáctkrát za hodinu – nezávisle na tom, zda přemítáme nad politickým děním současného světa, nebo nad zítřejším obědem. 

TIP: Proč jsme po sexu skleslí? S kvalitou to nesouvisí, mohou za to hormony!

Konkrétně za to mohou shluky nervových buněk v mozkovém kmeni, tedy v oblasti zodpovídající za spánek, dýchání a tepovou frekvenci. Dostávají totiž příkaz v případě potřeby znovu nafouknout nesčetné drobné váčky v plicích zvané alveoly neboli plicní sklípky. Právě ty přitom kontrolují výměnu kyslíku a oxidu uhličitého v těle a jejich špatné fungování si organismus nemůže dovolit. Jak vysvětlil Jack Feldman z University of California pro časopis Nature: „Pokud bychom si nepovzdechli přibližně každých pět minut, alveoly by postupně kolabovaly, což by vedlo k selhání plic.“

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907