Životně důležitý reflex: Bez vzdychání by nám hrozilo selhání plic

01.05.2019 - Kateřina Helán Vašků

Povzdech rozhodně nepředstavuje jen reakci na smutek a depresi. Jde o životně důležitý reflex


Reklama

Jak nedávno zjistili badatelé z Kalifornie, povzdech nepředstavuje pouze reakci na smutek nebo projev deprese či zoufalství. Jde totiž zároveň o životně důležitý reflex, který napomáhá správnému fungování plic. Kontrolní systém v mozku zajišťuje, že si automaticky povzdechneme asi dvanáctkrát za hodinu – nezávisle na tom, zda přemítáme nad politickým děním současného světa, nebo nad zítřejším obědem. 

TIP: Proč jsme po sexu skleslí? S kvalitou to nesouvisí, mohou za to hormony!

Konkrétně za to mohou shluky nervových buněk v mozkovém kmeni, tedy v oblasti zodpovídající za spánek, dýchání a tepovou frekvenci. Dostávají totiž příkaz v případě potřeby znovu nafouknout nesčetné drobné váčky v plicích zvané alveoly neboli plicní sklípky. Právě ty přitom kontrolují výměnu kyslíku a oxidu uhličitého v těle a jejich špatné fungování si organismus nemůže dovolit. Jak vysvětlil Jack Feldman z University of California pro časopis Nature: „Pokud bychom si nepovzdechli přibližně každých pět minut, alveoly by postupně kolabovaly, což by vedlo k selhání plic.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starobylé centrum incké říše se rozkládá na ploše 13 kilometrů čtverečních, přesto se jej podařilo objevit teprve před 110 lety.

Zajímavosti

Rwandská rodina v provizorním uprchlickém táboře v Konžské demokratické republice.

Věda

Aratingové zlatočelí (Eupsittula aurea), kteří mají domov ve východní části Jižní Ameriky, dokázali spolupracovat na společném úkolu tak dobře, že předčili i krkavce nebo vrány novokaledonské.

Příroda

Šmouha od satelitu Starlink, která znehodnotila snímek Galaxie v Andromedě.

Vesmír

Velitel letky britské královské námořní námořní služby Edwin Harris Dunning během pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Furious, se svým stíhacím letounem Sopwith Pup.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907