Zločin, nebo nedbalost? Někdo do atmosféry tajně vypouští zakázaný freon

18.05.2018 - Stanislav Mihulka

Někde na severní polokouli existuje neznámý zdroj, který do atmosféry vypouští okolo 7 tisíc tun zakázaného freonu ročně


Reklama

Montrealský protokol, který zakazuje výrobu a používání freonů kvůli ochraně ozonové vrstvy, je jedním z největších úspěchů lidstva v ochraně životního prostředí. Obsah těchto látek v atmosféře postupně klesá a ozonová vrstva se i díky tomu zvolna obnovuje.

Teď se ale ukázalo, že množství jednoho z klíčových freonů CFC-11 (trichlorfluormetanu) v atmosféře nejen že neklesá, ale naopak stoupá. Zatímco ještě v roce 2006 naměřili odborníci takřka nulové emise CFC-11, od roku 2013 koncentrace tohoto nebezpečného freonu stoupají. Aktuálně jeho hodnoty odpovídají době před 20 lety. Hladiny prakticky všech ostatních sledovaných freonů v atmosféře přitom klesají podle očekávání.

Podle Stephena Montzky z Národního úřadu pro oceán a atmosféru je možné, že látka vzniká jako vedlejší produkt chemického průmyslu. I v takovém případě by ale měla být zachycena a recyklována. Ross Salawitch z univerzity v Marylandu je naopak přesvědčen, že mnohem pravděpodobnějším zdrojem freonu je cílená ilegální výroba.

TIP: Mezinárodní dohoda funguje: Ozonová díra nad Antarktidou se zmenšuje

Dostupné údaje svědčí o tom, že se neznámé zdroje freonu-11 nacházejí někde na severní polokouli. Odborníci odhadují, že tyto zdroje vyprodukují přes 7 tisíc tun CFC-11 ročně. Zatím není úplně jasné, kde přesně se zdroj zakázaného freonu nachází, existují ale indicie, že by mohl pocházet z oblasti východní Asie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Time, IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907