Žlutá zimnice: Téměř zapomenutý virus, který může rozpoutat novou pandemii

Odborníci varují, že riziko pandemie žluté zimnice je nejvyšší za posledních sedmdesát let, zejména kvůli šíření komárů a nedostatečnému očkování v ohrožených regionech.

23.05.2025 - Stanislav Mihulka


Žlutá zimnice je nebezpečná krvácivá horečka, kterou přenášejí komáři. Původcem je RNA virus z příbuzenstva celé řady nebezpečných infekcí. Průběh je rychlý, pacienti zežloutnou, mají černé zvratky a nemalé procento nakažených umírá. U lidí, kteří nepocházejí z oblasti výskytu žluté zimnice je úmrtnost až 50 procent, u místních se pohybuje kolem 5 procent.

Žlutá zimnice občas spustí epidemie s mnoha mrtvými, které se odehrávají především v tropické Americe a Africe. Specialisté sdružení ve skupině Yellow Fever Advisory Group ale nedávno publikovali v odborném časopisu NPJ Viruses varování, podle něhož se stále zvyšuje riziko, že žlutá zimnice rozpoutá globální pandemii, tedy především v teplých oblastech planety.

Podle odborníka na infekční choroby Duanea Gublera z Národní univerzity Singapuru a jeho kolegů je riziko pandemie žluté zimnice nejvyšší za posledních 70 let. Vzhledem k mnohem vyšší smrtnosti než u COVID-19 by dopady mohly být ještě ničivější. 

Starý virus, nová hrozba

Žlutá zimnice má za sebou dlouhou a tragickou historii. Do 17. století byla rozšířená pouze v Africe, ale transatlantický obchod s otroky ji přenesl do Ameriky, kde v některých oblastech zabila až 10 % populace. Později se rozšířila i do Evropy, kde si vysloužila přezdívku „americký mor“.

V roce 1930 však svět poprvé získal nad virem navrch. Díky účinné vakcíně (vyvinuté jihoafrickým lékařem Maxem Theilerem, který za ni v roce 1951 získal Nobelovu cenu) a téměř úplné eradikaci komárů přenašečů v Americe se šíření nemoci v městských oblastech zastavilo. Avšak tento triumf netrval věčně. V posledních desetiletích se komáři vrátili a s nimi i ojedinělé výskyty nemoci – zejména v Africe, ale i v některých oblastech Latinské Ameriky.

To, co odborníky děsí nejvíc, je možnost, že se žlutá zimnice rozšíří do Asie – regionu, kde dosud nebyla zaznamenána. A to přesto, že tam žije přes dvě miliardy lidí v oblastech, kde jsou přítomni komáři schopní virus přenášet.

Scénář šíření je přitom podle vědců jednoduchý: nakažený cestovatel se vrátí z Afriky nebo Jižní Ameriky, místní komár ho bodne, získá virus a začne ho šířit mezi dalšími lidmi. Moderní megaměsta s hustou populací a mezinárodními letišti pak mohou posloužit jako ideální rozbuška pro rychlé globální šíření. První případy by navíc mohly být snadno zaměněny za běžnější horečku dengue, což by vedlo ke zpožděné reakci a rychlejšímu rozšíření nákazy.

Poslední varování?

Odborníci se shodují, že klíčem je prevence. Důležité je proto zvýšení globální zásoby vakcín a zajištění jejich dostupnosti v ohrožených oblastech. Zlepšení proočkovanosti obyvatelstva, zejména v chudších regionech a intenzivní sledování výskytu viru, jak v endemických, tak v potenciálně ohrožených oblastech.

Žlutá zimnice může být podle vědců další globální hrozbou – pokud ji podceníme. Pandemie COVID-19 ukázala, jak rychle se může nákaza šířit v propojeném světě. Tentokrát však může jít o virus s podstatně vyšší smrtností.


Další články v sekci