Zmizí galaxie, pokud všechny její hvězdy vybuchnou jako supernova?

30.04.2016 - Michal Švanda


Reklama

Podle současného paradigmatu netvoří galaxie pouze hvězdy. I kdyby tedy všechny stálice v dané galaxii explodovaly jako supernova a už by se netvořily nové, i nadále by se zachovaly zbývající složky a hvězdný ostrov by pravděpodobně nezanikl. 

Možná se to na první pohled na noční oblohu nezdá, ale ve hvězdách je uloženo pouze necelých 10 % baryonové hmoty – tedy „normálního“ materiálu sestávajícího z protonů a neutronů. Zbývajících devět desetin bychom našli v plynu: z něj se pak určitá část volně rozptýlila a určitá část se koncentruje v mlhovinách. Podíváme-li se na snímky cizích spirálních galaxií pořízených v molekulárních čarách nebo v čáře H-alfa vodíku, uvidíme takových mlhovin bezpočet. Jistě si tedy dovedete představit, že i když z daného hvězdného ostrova „vyretušujete“ všechny stálice (výbuchem supernovy se promění právě na plyn), pořád bude vypadat jako galaxie. 

Další důležitou komponentu tvoří hypotetická temná hmota, kterou vědci považují za podstatnou součást galaxií – známe dokonce hvězdné ostrovy, v nichž podle všech indicií mnohonásobně převažuje nad hmotou atomární. Ale ani temná hmota by se v důsledku výbuchu supernov neztratila.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2015

  • Zdroj fotografií: ESODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907