Znepokojivé znečištění: V roce 2050 bude v oceánu více plastů než ryb

21.01.2016 - Stanislav Mihulka

Množství plastového odpadu v oceánu neustále roste


Reklama

Dnešní oceán je pod stále větším tlakem civilizace. Jedno z největších nebezpečí představuje stále rostoucí množství plastu. Plastové materiály používáme každý den v hojném počtu, a také jich spoustu vyhodíme do odpadu.

Jednou z vlastností, které si na plastech ceníme, je i jejich trvanlivost. Jakmile se ale dostanou do odpadu, tak je jejich trvanlivost na obtíž. Do oceánu se dostává stále větší množství plastů. Jestli se něco zásadního nezmění, tak by kolem roku 2050 měl plastový odpad v oceánech mít větší hmotnost, nežli ryby, které v něm žijí.

Podle zprávy nadace Ellen MacArthur Foundation, kterou představili na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu, se každým rokem do odpadu dostane celých 95 procent všech vyrobených plastových obalů. Jde přitom často o plasty vyhozené po jednom použití, a jejich souhrnnou cenu odborníci odhadují na 80 až 120 miliard dolarů. V oceánech každoročně skončí zhruba třetina plastového odpadu civilizace.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NOAA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907