Znepokojivé znečištění: V roce 2050 bude v oceánu více plastů než ryb

21.01.2016 - Stanislav Mihulka

Množství plastového odpadu v oceánu neustále roste


Reklama

Dnešní oceán je pod stále větším tlakem civilizace. Jedno z největších nebezpečí představuje stále rostoucí množství plastu. Plastové materiály používáme každý den v hojném počtu, a také jich spoustu vyhodíme do odpadu.

Jednou z vlastností, které si na plastech ceníme, je i jejich trvanlivost. Jakmile se ale dostanou do odpadu, tak je jejich trvanlivost na obtíž. Do oceánu se dostává stále větší množství plastů. Jestli se něco zásadního nezmění, tak by kolem roku 2050 měl plastový odpad v oceánech mít větší hmotnost, nežli ryby, které v něm žijí.

Podle zprávy nadace Ellen MacArthur Foundation, kterou představili na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu, se každým rokem do odpadu dostane celých 95 procent všech vyrobených plastových obalů. Jde přitom často o plasty vyhozené po jednom použití, a jejich souhrnnou cenu odborníci odhadují na 80 až 120 miliard dolarů. V oceánech každoročně skončí zhruba třetina plastového odpadu civilizace.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NOAADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907