Znuděný hlídač v ruské galerii „vylepšil“ propiskou obraz za 20 milionů korun

15.02.2022 - Martin Reichman

Znuděný hlídač v ruské galerii poničil propiskou avantgardní obraz. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun


Reklama

Avantgardní obraz Anny Leporské Tři postavy vznikl v letech 1932–1934. Kulturní centrum Borise Jelcina v Jekatěrinburgu ho mělo zapůjčené z Treťjakovské galerie v Moskvě s pojistkou ve výši 75 milionů rublů (v přepočtu přibližně 21 milionů korun). Ceněný obraz se rozhodl „vylepšit“ hlídač galerie a postavám propiskou dokreslil oči. Motiv činu není známý, podle kurátorky výstavy se zřejmě nudil. Výkonný ředitel Alexandr Drozdov uvedl, že muž byl na hodinu propuštěn.

„Naštěstí vandal netlačil na propisku moc a nebyl tak narušen reliéf barevných tahů. Levá postava má poškozený obličej víc, tam došlo vydrolení barvy až na podklad,“ okomentoval pro Umělecké noviny způsobenou škodu Ivan Petrov. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun (250 000 rublů).

TIP: Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Poškození obrazu pracovníci galerie zaznamenali již 7. prosince, událost ale galerie oznámila až o 14 dnů později. Úřady zpočátku považovaly škodu za bezvýznamnou a vyšetřování se rozběhlo až po stížnosti Ministerstva kultury. Muži, který obraz poškodil, hrozí pokuta a až tři měsíce vězení.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907