Zoologové poprvé pozorovali šimpanze, jak k léčení používají rozdrcené brouky

01.09.2022 - Barbora Jelínková

Už dlouho se ví, že některá divoce žijící zvířata dokážou využívat léčivé rostliny jako primitivní formu přírodní medicíny. Teprve nedávno však zoologové poprvé pozorovali šimpanze, jak k léčení používají rozdrcené brouky

<p>Šimpanzi dokážou využívat rozdrcený hmyz k tišení bolesti. <em>(foto: Unsplash, satya deep, CC0)</em></p>

Šimpanzi dokážou využívat rozdrcený hmyz k tišení bolesti. (foto: Unsplash, satya deep, CC0)


Reklama

Původně vědci z univerzity v německém Osnabrücku zkoumali v rámci projektu Ozouga něco zcela jiného: Po dobu 15 měsíců monitorovali v africkém Gabonu 45člennou skupinu šimpanzů s cílem lépe zmapovat jejich vzájemné vztahy při lovu. Záměr se však záhy změnil, když si badatelé všimli nečekaného chování zvířat – zranění jedinci si na rány přikládali konkrétní druhy hmyzu, přičemž bylo evidentní, že mají k uvedenému jednání jasný důvod. „Věděli jsme, že hmyz jedí. Že by ho však používali i jako medicínu, to pro nás byla novinka. Dokážou tedy nejen rozlišovat živočišné druhy, ale také chápat jejich význam pro léčebné účely,“ vysvětluje vedoucí studie Simone Pikaová.

Starostlivá matka

V rámci projektu pozorovali odborníci celkem 19 takových situací, a ve třech případech navíc některý ze šimpanzů ošetřoval pomocí rozdrceného hmyzu i své příbuzné. „Viděl jsem, jak samice Suzee prohlíží raněnou nohu svému synovi. Vypadalo to, že se nejprve rozmýšlí, potom se rozhlédla, ulovila nějaké brouky, rozdrtila je mezi rty a přiložila na ránu,“ popisuje Alessandra Mascarová, dobrovolnice z projektu Ozouga

TIP: Unikátní pozorování: Vědci nafilmovali šimpanze při pohřebním rituálu

Vědci zatím netuší, o jaké hmyzí druhy se jedná. Předpokládají ovšem, že jejich těla obsahují látky schopné tišit bolest. Nejde přitom o jediný známý způsob, jak šimpanzi pečují o svůj zdravotní stav. „Pojídají například listy rostlin, které je díky hořkým sloučeninám zbavují parazitů,“ připomíná Pikaová.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907