Ztracený ale nezapomenutý: Radioteleskop Arecibo skončil, jeho odkaz ale přetrvá miliony let

Svou pozemskou misi má radioteleskop Arecibo již za sebou, zpráva, kterou vyslal do vesmíru v roce 1974, ale poletí vesmírem možná miliony let.

31.03.2021 - Stanislav MihulkaKdyž se na konci loňského roku zřítila konstrukce radioteleskopu Arecibo, nebylo zase takové překvapení. V předcházejících měsících došlo k poškození dvou důležitých kabelů a americká vědecká organizace National Science Foundation (NSF), která radioteleskop provozuje, už v listopadu oznámila, že radioteleskop bude demontován. K tomu nakonec nedošlo.

Pád Areciba oplakala celá vědecká obec. Radioteleskop v portorické džungli nadchl mnohé odborníky i laiky. Má na svém kontě významné objevy v oboru radioastronomie, výzkumu atmosféry a v řadě dalších odvětví, včetně planetárních věd. Není to příliš známou skutečností, ale právě radioteleskop Arecibo významně přispěl k objevu vůbec prvních známých exoplanet „Draugr“, „Poltergeist“ a „Phobetor“, které obíhají milisekundový pulzar PSR B1257+12 přezdívaný „Lich“.

Odkaz Areciba

Smutek nad koncem Areciba projevili vědci i na nedávno skončené 52. Vědecké konferenci planetárních věd. Účastníci se opakovaně vyjadřovali o přínosu legendárního radioteleskopu pro výzkum vesmíru a pro vědu jako takovou. Jeden z účastníků konference dokonce vyjádřil pocity vědců netradičně pomocí haiku:

„Six decades' service

Arecibo's telescope

Lost, not forgotten“.

Již dnes je jisté, že jedna ze součástí odkazu radioteleskopu Arecibo vydrží velmi dlouho, nejspíš miliony let, během kterých poletí vesmírem. Část radioteleskopu totiž fungovala i jako vysílač a v listopadu 1974 odeslal takzvanou „zprávu z Areciba“, symbolický vzkaz případným vesmírným civilizacím.

TIP: Fermiho paradox: Proč jsme už dávno nenašli v kosmu vyspělé civilizace?

Jeho autorem byl Frank Drake, autor slavné Drakeovy rovnice, společně s dalšími odborníky. Vysílání letí směrem ke kulové hvězdokupě M13, kam dorazí asi za 25 tisíc let. Podstatná část rádiových vln ale bude určitě pokračovat dál, zřejmě velice dlouhou dobu. Přesně v duchu citovaného haiku: "Ztracený, ale ne zapomenutý..."

 


Další články v sekci