Konec portorického velikána: Druhý největší radioteleskop na světě čeká demolice

24.11.2020 - Martin Reichman

Přes tři sta metrů velkou anténu Arecibo v Portoriku čeká demolice. Provoz druhého největšího radioteleskopu na světě ukončila série havárií


Reklama

Anténa Arecibo fungovala 57 let a za tuto dobu si připsala celou řadu důležitých objevů. Krátce po svém uvedení do provozu přispěla například k objevení prvního dvojhvězdného pulsaru. V posledních letech byla důležitou součástí projektu hledajícího známky mimozemských civilizací SETI@home. O post největšího radioteleskopu na světě Arecibo připravil až v roce 2016 spuštěný čínský radioteleskop FAST.

Konec portorického velikána

První vážné problémy přichystal portorickému radioteleskopu hurikán Maria, který v roce 2017 poničil část vedlejší 12metrové antény a poškodil napájecí systémy velkého radioteleskopu. Podstatně větší problémy ale přineslo letos v červenci řádění tropické bouře Isaias. Uvolněný svazek kabelů vážně poškodil 305 metrů velký talíř radioteleskopu. Kromě samotného talíře došlo i k poškození několika panelů kupole známé jako „Gregorian Dome“.

TIP: Čína plánuje do roku 2023 vybudovat největší plně ovladatelný radioteleskop světa

K další, bohužel ještě závažnější, nehodě došlo 6. listopadu v podvečer, kdy došlo k dalšímu poškození talíře antény a bylo poničeno i několik kabelů. Podle ředitele zařízení Ralpha Gaumeho je anténa nyní v tak špatném stavu, že se nedá opravit, aniž by byli v ohrožení zaměstnanci observatoře

Ukončení provozu radioteleskopu ale neznamená ukončení provozu observatoře. Pokračovat tak bude například výzkum pomocí dalších přístrojů, zejména LIDARu, který studuje zemskou atmosféru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Arecibo Observatory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907