Konec portorického velikána: Druhý největší radioteleskop na světě čeká demolice

24.11.2020 - Martin Reichman

Přes tři sta metrů velkou anténu Arecibo v Portoriku čeká demolice. Provoz druhého největšího radioteleskopu na světě ukončila série havárií


Reklama

Anténa Arecibo fungovala 57 let a za tuto dobu si připsala celou řadu důležitých objevů. Krátce po svém uvedení do provozu přispěla například k objevení prvního dvojhvězdného pulsaru. V posledních letech byla důležitou součástí projektu hledajícího známky mimozemských civilizací SETI@home. O post největšího radioteleskopu na světě Arecibo připravil až v roce 2016 spuštěný čínský radioteleskop FAST.

Konec portorického velikána

První vážné problémy přichystal portorickému radioteleskopu hurikán Maria, který v roce 2017 poničil část vedlejší 12metrové antény a poškodil napájecí systémy velkého radioteleskopu. Podstatně větší problémy ale přineslo letos v červenci řádění tropické bouře Isaias. Uvolněný svazek kabelů vážně poškodil 305 metrů velký talíř radioteleskopu. Kromě samotného talíře došlo i k poškození několika panelů kupole známé jako „Gregorian Dome“.

TIP: Čína plánuje do roku 2023 vybudovat největší plně ovladatelný radioteleskop světa

K další, bohužel ještě závažnější, nehodě došlo 6. listopadu v podvečer, kdy došlo k dalšímu poškození talíře antény a bylo poničeno i několik kabelů. Podle ředitele zařízení Ralpha Gaumeho je anténa nyní v tak špatném stavu, že se nedá opravit, aniž by byli v ohrožení zaměstnanci observatoře

Ukončení provozu radioteleskopu ale neznamená ukončení provozu observatoře. Pokračovat tak bude například výzkum pomocí dalších přístrojů, zejména LIDARu, který studuje zemskou atmosféru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Arecibo ObservatoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907