Radioteleskop portorické observatoře Arecibo se definitivně zhroutil

03.12.2020 - Martin Reichman

Již dříve poškozený obří radioteleskop u portorického města Arecibo se definitivně zhroutil. Plošina s anténami o váze 900 tun spadla z asi 120metrové výšky na hlavní odrazovou plochu.

<p>Letecký snímek na zhroucený radioteleskop Arecibo. </p>

Letecký snímek na zhroucený radioteleskop Arecibo. 


Reklama

Portorický radioteleskop postihla v posledních měsících série havárií. V srpnu praskl pomocný ukotvovací kabel, spadl na disk o průměru 305 metrů a vytvořil v něm 30 metrů dlouhou trhlinu. Poškodila se i plošina visící nad talířem. Začátkem listopadu se pak přetrhlo jedno z hlavních lan, která poutala plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů. 

Radioteleskop za 57 let své existence vydržel řádění hurikánů, působení tropické vlhkosti i řadu zemětřesení. Nepohyblivý radioteleskop byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. Američtí astronomové Russell Hulse a Joseph Taylor s pomocí tohoto radioteleskopu v roce 1974 objevili nový typ pulsaru, za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.

Mediálně proslavené zařízení

Zařízení bylo také hlavní částí projektu SETI@home, který se zaměřuje na hledání známek mimozemské inteligence, a posloužilo jako kulisa v jedné ze závěrečných scén filmu Zlaté oko ze série o agentu Jamesi Bondovi. Hlavní záporný hrdina filmu pomocí teleskopu ovládal smrtící zbraň na oběžné dráze. Radioteleskop se objevil také ve sci-fi snímku Kontakt s Jodie Fosterovou v hlavní roli a zahrál si v jednom z dílů série Akta X.

TIP: Čína plánuje do roku 2023 vybudovat největší plně ovladatelný radioteleskop světa

Ředitel observatoře Ralph Gaume již po listopadové havárii oznámil, že rozsah poškození neumožňuje jeho opravu a radioteleskop bude odstaven a demontován. Ukončení provozu radioteleskopu ale neznamená ukončení provozu observatoře. Pokračovat má například výzkum pomocí LIDARu, který studuje zemskou atmosféru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wilbert Andrés Ruperto (Twitter), Dennis Vazquez (Facebook), Warner Bros

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907