Zuávové ve válkách 19. a 20. století (2): Na západní frontě

22.12.2016 - Jan Hrdina

Vedle francouzských zuávů existovaly v 19. století i další zuávské vojenské jednotky, které se hlásily ke svému slavnému vzoru

Zuávové na západní frontě -<p>Zuávové na západní frontě za první světové války</p>
Zuávové na západní frontě -

Zuávové na západní frontě za první světové války


Reklama

Roku 1861 se ve Spojených státech amerických rozhořela občanská válka. Hned od jejího počátku se zuávské jednotky objevovaly v řadách Unie (přes 70 pluků) i Konfederace (asi 25 pluků). Vždy šlo o jednotky lehké pěchoty sestavené z dobrovolníků, které se od začátku profilovaly spíše jako zvláštní síly než jako regulérní armáda. Tomu odpovídal i volnější styl boje.

Zuávové jako inspirace

Jejich uniformy se rovněž inspirovaly u francouzských zuávů, ale od roku 1863 však nejrůznější exotické uniformy nahrazoval armádní stejnokroj. Zřejmě nejslavnějším z amerických pluků byli tzv. „Duryeeho zuávové“, oficiálně 5. newyorská dobrovolnická pěchota. Obecně pocházelo nejvíce unijních zuávských jednotek ze států New York a Pensylvánie. V konfederační armádě byli zuávové méně početní, mnohdy netvořili úplné pluky, ale jen větší oddíly. Nejvíce prosluly záuvské jednotky z Louisiany.


Přechozí část: Zuávové ve válkách 19. a 20. století (1): Elitní lehká pěchota


Zuávské síly se zformovaly také v Evropě. Slavnými se stali polští „Zuávové smrti“, které roku 1863, během polského únorového povstání proti ruské nadvládě, zformoval François Rochebrune, bývalý příslušník francouzských zuávů a veterán krymské války. Jméno jednotky bylo odvozeno z přísahy, kterou členové skládali, totiž že buď zvítězí, nebo zemřou. Polští zuávové se zúčastnili několika bitev s Rusy a i přes dílčí úspěchy byli nakonec poraženi, stejně jako celé povstání.

Zuávové se objevili také ve Španělsku. Během třetí karlistické války (1872–1876) postavil Don Carlos, uchazeč o španělský trůn, vlastní zuávskou gardu. Její bojové zkušenosti i divokost útoku působily na nepřátele zdrcujícím účinkem. I díky jejich pomoci byl Don Carlos faktickým vládcem většiny Španělska, ačkoliv králem se nikdy nestal. Základ španělských zuávů tvořily dvě roty zuávů, kteří v Itálii sloužili papeži Piovi IX., v jehož službách sám Carlos dosáhl hodnosti zuávského poručíka.

Sláva zuávů ovlivnila i země mimo Evropu. Turecký sultán měl mezi lety 1880 a 1908 k dispozici dva zuávské pluky, jež byly součástí jeho osobní gardy. Jejich oděv byl inspirován šatem francouzských zuávů, jen turbany byly zelené. Zuávy poznalo i Brazilské císařství, kde byly z černošských dobrovolníků ze státu Bahia utvořeny zuávské sbory, které pak bojovaly v paraguayské válce mezi lety 1864–1870.

Soumrak zuávů

Francouzští zuávové byli nasazováni ve všech velkých i méně významných konfliktech, v nichž se Francie angažovala. Těžkou zkouškou pro ně byla válka s Prusy roku 1870, kdy zuávské pluky utrpěly značné ztráty, avšak přežily. Poté se vrátily do Afriky, odkud byly vysílány do nejrůznějších vojenských akcí v koloniích. Tak se ocitli roku 1881 v Tunisku, v letech 1884–1885 v severním Vietnamu, kde se účastnili tonkinské války, v letech 1900 a 1901 v Číně během povstání boxerů a od roku 1908 v Maroku. Zde bojovali pod francouzskou vlajkou až do roku 1914, kdy vypukla Velká válka.

Zuávské prapory byly nasazeny na západní frontě a nechyběly v žádné z velkých bitev, bily se na řekách Marně a Yseře, u Verdunu i na Sommě. Zuávové opakovaně prokazovali svou odvahu i vojenské zkušenosti, za což získali mnohá vyznamenání. Do roku 1915 ještě ve svém tradičním barevném oděvu, avšak poté již v khaki uniformě, která z nich činila méně snadné cíle moderních zbraní.

V období mezi světovými válkami se zuávové podíleli na konečném podmanění Maroka a v roce 1940 bránili Francii při německé invazi. Ke slovu se dostali znovu od roku 1944, kdy přispěli k osvobození Francie a porážce nacistického Německa. Posledním velkým konfliktem, ve kterém zuávové bojovali, byla alžírská válka v 50. a 60. letech. Konec francouzského koloniálního panství v této zemi znamenal po 130 letech slavné vojenské historie i konec zuávů. Všechny zuávské jednotky byly definitivně rozpuštěny roku 1962. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE leden–únor 2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907