Zvířecí jazyky: Liší se nějak přízvuk zvířat z různých koutů světa?

Když člověk překročí hranice své země, obvykle čelí jazykové bariéře. Potýkají se však se stejnou potíží také živočichové?

06.07.2023 - Barbora JelínkováJelikož zvířata při vzájemné komunikaci nepoužívají jazyk, ale například pachové signály či feromony, nelze tvrdit, že by jinde „hovořili“ zcela odlišnou řečí. Pokud jde ovšem o jejich zvukové projevy, skutečně se mohou mírně lišit v závislosti na regionu, kde dotyční tvorové žijí – a nejčastěji se to týká ptáků.

Už v roce 1958 například vědci z Cambridge při studiu pěnkav zjistili, že si samci v izolaci nevyvinou tak pestrý „repertoár“: Jejich zpěv postrádá trylkování a různé ozdoby, které se patrně učí kontaktem s jinými příslušníky svého druhu.

TIP: Univerzální jazyk včel: Vědci úspěšně dešifrovali včelí esperanto

Čeští badatelé pak v roce 2016 prokázali, že si strnadi přivezení v 19. století z Anglie na Nový Zéland vytvořili vlastní škálu dialektů, odlišných od jejich evropských kolegů. Podobný objev nedávno ohlásili australští zoologové ohledně netopýřího hvízdání, jež se rovněž liší v závislosti na lokalitě. A již delší dobu víme, že různé populace kytovců vkládají do svých zpěvů unikátní „věty“, charakteristické pouze pro danou skupinu.


Další články v sekci