Zvláštní nález: Před 2000 lety pohřbili v Egyptě mumii se zlatým jazykem

04.02.2021 - Stanislav Mihulka

Mumie z ptolemaiovského období v Egyptě měla v ústech jazyk vyrobený ze zlata

<p>Objevená mumie se zlatým jazykem.</p>

Objevená mumie se zlatým jazykem.


Reklama

V severním Egyptě se na pobřeží Středozemního moře rozkládalo město Taposiris Magna. Tým archeologů zde nedávno objevil 16 hrobů. Běwhem průzkumu vědci zjistili, že v jednom z těchto hrobů spočívá mumie, která byla pohřbena se zlatým jazykem.

Symbolika takového pohřbu není úplně jasná. Odborníci se domnívají, že jazyk ze zlata měl pohřbenému člověku pomoci v mluvení v posmrtném životě. Není ale jisté, zda pohřbený člověk během života trpěl poruchou či ztrátou řeči nebo zda mělo použití zlatého jazyka nějaký jiný důvod. Rovněž není jasné, proč je jazyk mumie zhotovený právě ze zlata, což bylo nepochybně velmi nákladné.

TIP: Rozřešení záhady: Co zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?

Město Taposiris Magna založil v letech 280 až 270 před naším letopočtem Ptolemaios II. Filadelfos z helénské dynastie Ptolemaiovců. Jméno města má význam „Velká hrobka Osirise“ a vztahuje se k významnému chrámu ve městě. Přitom právě Osiris, egyptský vládce podsvětí, je bohem, se kterým je nutné mluvit, když se s ním mrtvý v posmrtném životě setká. Možná to přímo souvisí se zlatým jazykem zvláštní mumie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907