Zvláštní nález: Před 2000 lety pohřbili v Egyptě mumii se zlatým jazykem

04.02.2021 - Stanislav Mihulka

Mumie z ptolemaiovského období v Egyptě měla v ústech jazyk vyrobený ze zlata

<p>Objevená mumie se zlatým jazykem.</p>

Objevená mumie se zlatým jazykem.


Reklama

V severním Egyptě se na pobřeží Středozemního moře rozkládalo město Taposiris Magna. Tým archeologů zde nedávno objevil 16 hrobů. Běwhem průzkumu vědci zjistili, že v jednom z těchto hrobů spočívá mumie, která byla pohřbena se zlatým jazykem.

Symbolika takového pohřbu není úplně jasná. Odborníci se domnívají, že jazyk ze zlata měl pohřbenému člověku pomoci v mluvení v posmrtném životě. Není ale jisté, zda pohřbený člověk během života trpěl poruchou či ztrátou řeči nebo zda mělo použití zlatého jazyka nějaký jiný důvod. Rovněž není jasné, proč je jazyk mumie zhotovený právě ze zlata, což bylo nepochybně velmi nákladné.

TIP: Rozřešení záhady: Co zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?

Město Taposiris Magna založil v letech 280 až 270 před naším letopočtem Ptolemaios II. Filadelfos z helénské dynastie Ptolemaiovců. Jméno města má význam „Velká hrobka Osirise“ a vztahuje se k významnému chrámu ve městě. Přitom právě Osiris, egyptský vládce podsvětí, je bohem, se kterým je nutné mluvit, když se s ním mrtvý v posmrtném životě setká. Možná to přímo souvisí se zlatým jazykem zvláštní mumie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907