309 kilometrů v hodině: Autonomní závodní vůz ustanovil nový rychlostní rekord

Italsko-americký technologický tým dosáhl impozantního rychlostního rekordu s autonomním automobilem Dallara AV-21. Po přistávací dráze určené pro raketoplány se proháněli rychlostí přes 300 kilometrů v hodině.

04.05.2022 - Stanislav MihulkaZávody rychlých autonomních aut ještě před pár lety vypadaly jako sci-fi. Dnes se už ale pořádají a autonomní automobily bojují o rychlostní rekordy. Významné postavení v „autonomních“ závodech zaujímá tým PoliMOVE, což je společný projekt italské Polytechniky v Miláně a americké Alabamské univerzity.

PoliMOVE letos v lednu zvítězili v prvním společném závodě autonomních automobilů, který se odehrál na okruhu Las Vegas Motor Speedway v Kalifornii. Kromě prestiže si odnesli 150 tisíc dolarů (zhruba 3,5 milionu korun). Teď se jim podařilo dosáhnout dalšího skvělého úspěchu – vysloužili si zápis do historie rychlostních rekordů.

Pozemní autonomní rekord

S automobilem Dallara AV-21 usilovali o rekordní rychlost na přistávací dráze pro raketoplány v Kennedyho vesmírném středisku, na floridském mysu Canaveral. Tato ranvej je s délkou 4,6 kilometru jednou z nejdelších přistávacích drah na světě. Na vytyčeném úseku o délce jednoho kilometru dosáhli ve dvou jízdách průměrné rychlosti 309,3 kilometrů za hodinu.

Držitel rekordu Dallara AV-21 je plně autonomní automobil, vybavený LiDARem, kamerami a senzory. Řízení má na starost grafický procesor nVIDIA Quadro RTX 8000 a algoritmy autonomní jízdy. Má k dispozici vylepšený čtyřválcový přeplňovaný motor o výkonu zhruba 435 kW, čili asi 583 koňských sil.

TIP: Drony na závodních okruzích: Dočkáme se bezpilotních formulí? 

Tento rychlostní test byl velice vzrušující a máme ohromnou radost ze světového rekordu. Jsme ale také velice rádi, že můžeme poskytnout všem ostatním naše data, a že tím přispějeme k dalšímu rozvoji autonomních automobilů i jejich závodů,“ neskrýval nadšení vedoucí týmu Sergio Savaresi.


Další články v sekci