3D tiskárny ožily: Robotičtí pavouci Siemens Spiders dovedou tisknout

04.05.2016 - Stanislav Mihulka

Budou za nás v budoucnu pracovat hejna robotických 3D tiskáren?


Reklama

3D tiskárny jsou fajn, ale až doposud tisknou 3D výrobky vždy na jednom místě. Co kdyby se ale 3D tiskárny pohybovaly a samy postavily třeba celý dům?

Zní to bláznivě, ale v laboratořích německé společnosti Siemens v Princetonu už na tom pracují. Vyvíjejí autonomní zařízení, která připomínají pavouky a přitom jde o 3D tiskárny. Časem by měly společnými silami v celých hejnech vytvářet velké 3D tištěné objekty.

TIP: Na 3D tiskárně lze vytisknout prakticky celého robota

Osminohé robotické 3D tiskárny SiSpis (Siemens Spiders) mají spoustu senzorů, díky nimž pečlivě vnímají okolní svět. 3D tisk už zvládají a vědci je teď učí pracovat společně, aby mohly začít stavět větší objekty. Prorazí ve stavebnictví oživlé 3D tiskárny?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Quartz

  • Zdroj fotografií: Siemens Corporate TechnologyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907