45 000 lovců se uchází o právo k odstřelu bizona: Šanci dostane 12 vyvolených

07.05.2021 - Martin Reichman

Více než 45 000 lidí se přihlásilo do loterie, prostřednictvím které vybírá federální správa amerických parků dvanáct lovců. Ti budou mít unikátní příležitost zastřelit divoce žijícího bizona na severním okraji národního parku kolem Velkého kaňonu.

<p>Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.</p>

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.


Reklama

Správa parků tvrdí, že populace bizonů, kteří mohou vážit i přes 900 kilogramů, je příliš velká a zvířata znehodnocují archeologická naleziště a znečišťují vodní zdroje. Proto je podle správy nutné snížit jejich počty.

O příležitost k odstřelu bizona projevilo během 48 hodin více než 45 tisíc lovců. Asi 15 procent přihlášených pochází z Arizony, kde se park nachází, třetina jich je z Texasu, Kalifornie, Utahu či Colorada. Úřady nyní vyberou náhodně 25 jmen, přičemž unikátního odstřelu plánovaného na letošní podzim se bude moci zúčastnit prvních 12 z těch zájemců, kteří doručí úřadům požadovaná potvrzení a formuláře. Patří mezi ně například doložení zkušeností z lovu a schopnosti ovládat střelné zbraně.

Jednou za život

Vybrané lovce, kteří se finální verdikt dozvědí do 17. května, však čeká namáhavá práce. V parku se nebudou moci pohybovat v motorových vozidlech a k odtažení mrtvého bizona nebudou moci použít ani domácí zvířata. Zastřelené bizony budou muset přímo na místě vyvrhnout jen s pomocí svého podpůrného týmu, jehož členy si mohou sami zvolit. Práci by jim mohl zkomplikovat i sníh, některé oblasti na severu parku se nachází v nadmořské výšce kolem 2 500 metrů.

Správci parku zdůrazňují, že se nejedná o lov, který je na území národních parků zakázán. Bizony lze lovit v Arizoně jen mimo území parků, povolenka pro Američany z jiných koutů USA však může stát až 5 400 dolarů (v přepočtu 115 tisíc korun). Každému lovci také úřady povolují ulovit za život jen jediného bizona. Kusy odstřelené v rámci chystané akce se ale dobrovolníkům do jejich lovecké historie nezapočítají.

TIP: Příběh se šťastným koncem: Bizon prérijní, obr, který se málem vytratil

Správa parku neplánuje snížit počet bizonů nijak drasticky, každý z vylosovaných šťastlivců dostane povolení odstřelit jen jediné zvíře, které si následně bude moci ponechat. Správci odhadují, že se v parku nyní nachází 300 až 500 bizonů, jejich počet přitom chtějí postupem času zredukovat na 200. Kromě odstřelu již delší dobu pracují rovněž na přesunech zvířat, a to buď do jiných částí volné přírody nebo na farmy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907