7+1 perel astronomie: Barevná symfonie nebes polární záře

Na obloze se odehrává sedm představení, jež by měl alespoň jednou zažít každý pozemšťan. Jak nepřijít o nebeské události století? Proč se vyplatí cestovat i přes půl světa za prchavým okamžikem při pohledu na nebe? A které úkazy nás v blízké budoucnosti čekají?

11.11.2021 - Petr HorálekNa nebi posetém stříbřitými hvězdami se zvolna rozsvěcují mlhavé zářící záclony. Vlní se nad obzorem jako lehké, čerstvě vyprané prádlo zavěšené ve vánku, nad hlavou se snaží prodírat až k vám, takřka na dosah. Občas se pásy záře jen táhnou a vlní, jindy poblikávají, někdy jako by plápolaly. 

Dynamiku tančících auror doplňují jejich odstíny, nejčastěji červené a zelené, vzácněji fialové. Nepotřebujete dalekohled ani speciální filtry – stačí zvednout oči k obloze a kochat se neskonalou nádherou. Někdy záře pohasnou po desítkách minut, jindy přetrvají hodiny, nebo i celou noc. Zcela jistě však nikoho nenechají chladným, navzdory mnohdy mrazivému počasí severu, kde se vyskytují nejčastěji.

Pod proudem částic

Těžko bychom hledali tak komplexní a úchvatný nebeský úkaz, který fascinuje svým principem i samotnou podobou. Příběh polárních září ovšem nezačíná nad našimi hlavami, nýbrž zhruba 150 milionů kilometrů nebo, chcete-li, osm světelných minut daleko. Jejich původcem je totiž Slunce, konkrétně proudění nabitých částic z jeho povrchu směrem k Zemi. 

Z naší hvězdy nepřetržitě do všech stran „vane“ prudký sluneční vítr: Jeho rychlá verze opouští povrch stálice zejména v koronálních dírách – v prostoru slabšího magnetického pole – a to rychlostí téměř tří milionů kilometrů za hodinu; u pomalého větru se pak jedná zhruba o poloviční hodnotu. Navíc se v době vysoké aktivity Slunce překotně uvolňuje energie v podobě tzv. erupcí, jež doprovázejí utržené oblaky s vlastním magnetickým polem – tzv. výron koronální hmoty nebo plazmoidy. 

Všechny popsané sluneční „prskance“ mohou při odpovídající orientaci směrem k Zemi velice silně rozbouřit jinak relativně klidné geomagnetické pole. Jistý podíl částic pak uvízne v jeho silokřivkách, které ústí v magnetických pólech: Protony, elektrony a alfa částice neboli jádra helia tak začnou ve vysoké atmosféře bouřlivě interagovat s molekulami a atomy vzduchu. A právě během uvedených srážek se uvolňuje energie, kterou následně pozorujeme na nebi jako úchvatné světelné divadlo.

Bezpečná nádhera

Musíme za polárními zářemi až za polární kruh? Nikoliv nezbytně. Zejména v době vysoké sluneční aktivity – tedy maxima 11letého cyklu naší hvězdy, přičemž to nejbližší nastane okolo roku 2023 – ovlivňují geomagnetické pole dost silné šokové vlny slunečního větru i výrony koronální hmoty. Oblast viditelnosti auror se tak může přesunout až do středních zeměpisných šířek, a vzácně dokonce do nízkých. 

Moderní člověk ovšem nemá tyto mimořádné události právě v oblibě. Polární záře totiž provázejí silné geomagnetické bouře, které dokážou indukovat ohromné proudy ve vedeních vysokého napětí, znemožnit rádiovou komunikaci a zničit mnoho družic na oběžné dráze. Naštěstí se však jedná o vzácné případy. 

Intenzitu geomagnetických bouří popisují vědci stupnicí G1–G5, přičemž už G3 představuje možnost vidět polární záře z našich zeměpisných šířek, a přitom ještě neočekávat katastrofické následky magnetické bouře. Světelné úkazy na obloze však bohužel nelze předpovídat dlouho dopředu, nanejvýš desítky hodin až několik dní s ohledem na aktuální sluneční aktivitu. Pokud tedy o polární záři nechcete přijít, musíte stále sledovat informace o Slunci – například na populárně-naučném webu Spaceweather.com. 

Nedávné výraznější polární záře viditelné z Česka
  • 20./21. listopadu 2003 – nejjasnější aurora za 50 let, viditelná po celé obloze
  • 5./6. srpna 2011 – slabá záře nad severním obzorem
  • 27./28. února 2014 – slabá záře nad severním obzorem
  • 17./18. března 2015 – velmi jasná záře nad severním obzorem
  • 22./23. března 2015 – výrazná polární záře, viditelná i ze severu Maďarska
  • 27./28. března 2017 – slabá polární záře nad severem


Další články v sekci