7+1 perel astronomie: Strhující představení úplného zatmění Slunce

02.12.2021 - Petr Horálek

Na obloze se odehrává sedm představení, jež by měl alespoň jednou zažít každý pozemšťan. Jak nepřijít o nebeské události století? Proč se vyplatí cestovat i přes půl světa za prchavým okamžikem při pohledu na nebe? A které úkazy nás v blízké budoucnosti čekají?

<p>Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.</p>

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.


Reklama

„Kterýmu jinýmu úkazu na nebi lidi zatleskaj?“ prohlásil dnes již bohužel zesnulý pardubický astronom Václav Knoll. Zatmění Slunce opravdu přináší neopakovatelný zážitek a jeho princip je jednoduchý: Měsíc v novu projde na své dráze přesně mezi Zemí a Sluncem, jeho stín dopadne na povrch naší planety a ti, kdo se zrovna nacházejí v něm, se mohou kochat jedinečnou nebeskou show. 

I zde ovšem musíme brát v úvahu jistá specifika: Zemský satelit se na své eliptické trajektorii musí v době úkazu nacházet co nejblíž k naší planetě, jinak nezakryje celé Slunce a spatříme pouze tzv. prstencové zatmění. Samozřejmě se musí rovněž ocitnout co nejpřesněji na spojnici mezi Zemí a naší hvězdou, neboť jinak – a to dost často – projde na nebi jen nad slunečním kotoučem nebo pod ním. 

Úplné zatmění Slunce se někde na světě odehraje téměř každý rok a pro jeho spatření stačí vycestovat do předem předpovězeného pásu, kudy se bude měsíční stín v inkriminovaný čas pohybovat. Pás měří na délku až 15 000 km, ovšem široký je nanejvýš zhruba 270 km, což odpovídá vzdušné vzdálenosti mezi Prahou a Ostravou.

Když do dne vstoupí noc

Krásu úplného zatmění Slunce nelze snadno popsat v několika větách, je třeba jej zažít. Tmavý Měsíc zhruba hodinu postupně ukusuje z oslnivého slunečního kotouče. Zprvu se nic významného neděje, ale jakmile je disk stálice zakryt téměř celý, začne strhující nebeské divadlo. 

Krajina postupně ztmavne, podobně jako po západu Slunce, ochladí se a zmatená příroda utichne. Azurové nebe záhy získá nádech vojenské modři, obzor se zahalí do sytě žlutých a oranžových odstínů jako za soumraku. Zbytky slunečního světla se dynamicky ztrácejí za měsíčním limbem a zjevuje se oslnivě krásná paprskovitá koróna, tvarovaná aktuálním magnetickým polem naší hvězdy. Jako by Slunce zamrzlo, lidé žasnou, křičí a tleskají, cvakají tisíce aparátů. Zároveň jsou na obloze vidět nejjasnější stálice a planety. 

Minuty plynou, až Slunce opět „procitne“ na opačné straně pohybujícího se měsíčního kotouče, nebe se rozsvítí a koróna se v jeho záři vytratí. Každý si přeje, aby představení trvalo alespoň o něco déle. Škoda, že v Česku nenastane jediné až do 7. října 2135. V následujících letech se však naskytne několik zajímavých možností, kam se za ním vydat. 

Nejbližší úplná zatmění Slunce
 • 14. prosince 2020 – Chile a Argentina
 • 4. prosince 2021 – Antarktida
 • 20. dubna 2023 – západ Austrálie
 • 8. dubna 2024 – Mexiko, USA a Kanada
 • 2. srpna 2026 – Island a Španělsko – v Česku částečné, 88%
 • 2. srpna 2027 – severní Afrika, velmi dlouhé (6 m a 23 s v Egyptě), v Česku částečné, 52%
 • 22. července 2028 – Austrálie, Nový Zéland
 • 25. listopadu 2030 – jižní Afrika, Austrálie

Reklama

 • Zdroj textu:

  Tajemství vesmíru

 • Zdroj fotografií:

  Petr Horálek (se souhlasem k publikování)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907