7+1 perel astronomie: Strhující představení úplného zatmění Slunce

02.12.2021 - Petr Horálek

Na obloze se odehrává sedm představení, jež by měl alespoň jednou zažít každý pozemšťan. Jak nepřijít o nebeské události století? Proč se vyplatí cestovat i přes půl světa za prchavým okamžikem při pohledu na nebe? A které úkazy nás v blízké budoucnosti čekají?

<p>Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.</p>

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.


Reklama

„Kterýmu jinýmu úkazu na nebi lidi zatleskaj?“ prohlásil dnes již bohužel zesnulý pardubický astronom Václav Knoll. Zatmění Slunce opravdu přináší neopakovatelný zážitek a jeho princip je jednoduchý: Měsíc v novu projde na své dráze přesně mezi Zemí a Sluncem, jeho stín dopadne na povrch naší planety a ti, kdo se zrovna nacházejí v něm, se mohou kochat jedinečnou nebeskou show. 

I zde ovšem musíme brát v úvahu jistá specifika: Zemský satelit se na své eliptické trajektorii musí v době úkazu nacházet co nejblíž k naší planetě, jinak nezakryje celé Slunce a spatříme pouze tzv. prstencové zatmění. Samozřejmě se musí rovněž ocitnout co nejpřesněji na spojnici mezi Zemí a naší hvězdou, neboť jinak – a to dost často – projde na nebi jen nad slunečním kotoučem nebo pod ním. 

Úplné zatmění Slunce se někde na světě odehraje téměř každý rok a pro jeho spatření stačí vycestovat do předem předpovězeného pásu, kudy se bude měsíční stín v inkriminovaný čas pohybovat. Pás měří na délku až 15 000 km, ovšem široký je nanejvýš zhruba 270 km, což odpovídá vzdušné vzdálenosti mezi Prahou a Ostravou.

Když do dne vstoupí noc

Krásu úplného zatmění Slunce nelze snadno popsat v několika větách, je třeba jej zažít. Tmavý Měsíc zhruba hodinu postupně ukusuje z oslnivého slunečního kotouče. Zprvu se nic významného neděje, ale jakmile je disk stálice zakryt téměř celý, začne strhující nebeské divadlo. 

Krajina postupně ztmavne, podobně jako po západu Slunce, ochladí se a zmatená příroda utichne. Azurové nebe záhy získá nádech vojenské modři, obzor se zahalí do sytě žlutých a oranžových odstínů jako za soumraku. Zbytky slunečního světla se dynamicky ztrácejí za měsíčním limbem a zjevuje se oslnivě krásná paprskovitá koróna, tvarovaná aktuálním magnetickým polem naší hvězdy. Jako by Slunce zamrzlo, lidé žasnou, křičí a tleskají, cvakají tisíce aparátů. Zároveň jsou na obloze vidět nejjasnější stálice a planety. 

Minuty plynou, až Slunce opět „procitne“ na opačné straně pohybujícího se měsíčního kotouče, nebe se rozsvítí a koróna se v jeho záři vytratí. Každý si přeje, aby představení trvalo alespoň o něco déle. Škoda, že v Česku nenastane jediné až do 7. října 2135. V následujících letech se však naskytne několik zajímavých možností, kam se za ním vydat. 

Nejbližší úplná zatmění Slunce
 • 14. prosince 2020 – Chile a Argentina
 • 4. prosince 2021 – Antarktida
 • 20. dubna 2023 – západ Austrálie
 • 8. dubna 2024 – Mexiko, USA a Kanada
 • 2. srpna 2026 – Island a Španělsko – v Česku částečné, 88%
 • 2. srpna 2027 – severní Afrika, velmi dlouhé (6 m a 23 s v Egyptě), v Česku částečné, 52%
 • 22. července 2028 – Austrálie, Nový Zéland
 • 25. listopadu 2030 – jižní Afrika, Austrálie

Reklama

 • Zdroj textu:

  Tajemství vesmíru

 • Zdroj fotografií:

  Petr Horálek (se souhlasem k publikování)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907