Africký kladivouš takatra: Náruživý stavitel obřích hnízd, která unesou i dospělého člověka

25.03.2019 - Marek Telička

Kladivouš africký, kterému se v českém názvosloví rovněž říká kladivouš takatra, je středně velký brodivý pták. Zhruba půl metru vysoký a půl kila těžký opeřenec dostal prakticky ve všech jazycích jméno podle nezvyklého tvaru hlavy, která z profilu připomíná kladivo.

<p>Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy</p>

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy


Reklama

Kladivouš africký (Scopus umbretta) je často spojovaný s volavkami, čápy a člunozobcem africkým. Tento druh je ovšem nejen jediným příslušníkem rodu Scopus, ale díky neobvyklým vlastnostem také jediným zástupcem samostatné čeledi kladivoušovitých (Scopidae).

Kladivouši jsou poměrně solidní letci, ale jako nestěhovaví ptáci svoje letecké schopnosti využívají spíš méně. Žijí v mokřadech a obecně vlhkých oblastech včetně zavlažovacích kanálů. Pokud někde v místech výskytu kladivoušů vznikne nová přehrada nebo kanál, je skoro jisté, že se tito ptáci brzo objeví na březích a začnou budovat hnízda. Ta jsou zřejmě nejpozoruhodnějším aspektem jejich života.

Pár kladivoušů je schopen vybudovat hnízdo, které má v průměru více než 1,5 metru. Stavba je vytvořena ze zhruba 10 000 klacíků a bez problémů unese váhu dospělého člověka. Blátem zpevněný vchod do hnízda bývá kolem 15 cm široký a navazující více než půl metru dlouhý tunel vede do hnízdního prostoru, kde je dostatek místa pro dospělé ptáky i jejich mladé.

TIP: Afričtí stavitelé ve větvích: Měsíc námluv snovače žlutého

Kladivouši jsou vášniví stavitelé, kteří vytvoří každý rok 3–5 hnízd a do konstrukce se pouští i mimo období hnízdění. Někdy jsou vypuzeni dravými ptáky a opuštěná hnízda často využívají hadi, malí savci a různé druhy ptáků.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907