Ahoj, jmenuji se Hádés: Francouzští rodiče se soudí kvůli synově jménu

Francouzské úřady odmítly žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po bohu podsvětí. Hádés podle úřadu spadá do kategorie nevhodných, a tudíž nepřípustných jmen

04.04.2023 - Martin Reichman



Mladému páru z historického francouzského přístavního města Saint-Malo se loni v září narodil vytoužený syn. Stále ale pro něj ale nemohou získat livret de Famille, obdobu českého rodného listu. Úřadům se totiž nelíbí jméno, které pro syna rodiče vybrali.

Ahoj, jmenuji se Hádés

„Vybrali jsme pro syna jméno Hádés, protože se nám zdá hezké. Hádés Velasquez Desgres zní dobře,“ přibližuje okolnosti výběru neobvyklého křestního jména matka dítěte Kristina Desgresová. „V porodnici s ním nikdo neměl problém, naopak se všem velmi líbilo.“

Francouzský pár si proto najal právníka a hodlá se o podobu zvoleného jména soudit. Soudní řízení je naplánované na tento týden a šance na úspěch rodičů je poměrně vysoká. Podařilo se jim totiž dohledat několik rodin, kterým úřady jméno Hádés uznaly. Jen v roce 2020 se ve Francii narodilo 12 dětí, nesoucích jméno „boha podsvětí“.

TIP: Američanka se živí navrhováním jmen pro děti: Její služby vyjdou i na tisíce dolarů

Ve většině zemí platí pro výběr jmen určitá omezení, ve Švédsku například úřady před časem nepovolily pojmenovat dítě „Vladimir Putin“, zatímco v Indonésii dostal chlapec jméno „Google“. Jméno „Allah“ ve Spojených státech neprošlo, bizarní jména pro 11 dětí složená z kombinace čtyř písmen úřady nijak nepohoršovala. Také v Česku platí pro výběr křestních jmen podobná pravidla – zapsat nelze jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Matrika také nezapíše jména, která vyjadřují názvy věcí nebo jména obecná, jako je označení měsíců, týdnů nebo třeba dnů. Seznamy jmen ale průběžně prochází vývojem a v případě pochybností může úřad požádat rodiče o znalecký posudek k vybranému jménu.


Další články v sekci