Amazonie hoří: Potvrzují to i nové satelitní snímky

25.08.2019 - Stanislav Mihulka

Od počátku letošního roku zuří v Amazonii nevídané množství lesních požárů

<p>Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.</p>

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.


Reklama

Ve čtvrtek 22. srpna 2019 brazilští odborníci ze satelitních dat vyčetli, že od začátku letošního roku v Amazonii vypuklo celkem asi 75 tisíc požárů. Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o celých 83 procent. O šokujícím rozsahu letošních požárů v Amazonii vypovídají i snímky pořízené americkou NASA, které nafotil satelit Suomi NPP.

V pondělí 19. srpna došlo k děsivé scéně v brazilském velkoměstě São Paulo, kam doputoval obrovský oblak černého dýmu a zaclonil Slunce natolik, že se ve městě během odpoledne rozhostila tma. Požáry jsou přitom od města vzdálené 2 700 kilometrů. Během období sucha nejsou požáry v Amazonii nic výjimečného a často propukají samy od sebe. Jejich letošní rozsah ale nemá obdoby.

TIP: Smrtící smog: Ovzduší znečištěné požáry v jihovýchodní Asii usmrtilo asi 100 tisíc lidí

Za jednoho z hlavních viníků bývá označován nedávno zvolený brazilský ultrapravicový prezident Jairo Bolsonaro, který se netají svým nepřátelským vztahem k ochraně přírody. Právě Bolsonaro nedávno zrušil pravidla bránící ilegálnímu odlesňování a ještě ke všemu povzbuzuje farmáře a dřevaře ke kácení a vypalování. Brazilské úřady údajně nemají dostatek prostředků ke zvládání požárů v Amazonii. Podle odborníků kvůli tomu hrozí, že do konce letošního období sucha, tedy do října, by lesy v Amazonii mohly utrpět závažné škody. Pomoc Brazílii s lesními požáry nabídly mimo jiné vlády Chile, Argentiny či Venezuely a Evropská komise.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Srovnání záběrů hvězdy Betelgeuse pořízených v lednu 2019 (před poklesem jasnosti) a v prosinci 2019 (během poklesu jasnosti). Je zřejmé, že hvězda nejen zeslábla, ale že se změnil i její tvar.

Vesmír

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků

Věda

Kamélie, květina, která získala jméno po brněnském rodákovi

Historie

Vídeňští školáci s rukávovými páskami dobrovolníků při sběru kovových předmětů, 1915.

Válka

O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907