Americká letadlová loď USS Hornet: Letadlovka proměněná v muzeum

23.02.2023 - Michal Bártek

Na západním pobřeží USA si mohou návštěvníci prohlédnout dvě letadlové lodě zpřístupněné jako plovoucí muzea. Pro turisty je lákavější nablýskaná USS Midway v San Diegu, okupovaná davy od samého rána. Autorovi článku ale více přirostla k srdci oprýskaná „Sršeň,“ nenápadně kotvící v nákladním přístavu ve městě Alameda v Sanfranciském zálivu

<p>Letadlová loď <em>USS Hornet</em> (na délku měří 265,8 m) v přístavu v Alamedě. Mírně zanedbaným zevnějškem se nenechte zmást – vnitřní expozice muzea jsou na vysoké úrovni.<em> (foto: Wikimedia Commons, US Navy, CC0)</em></p>

Letadlová loď USS Hornet (na délku měří 265,8 m) v přístavu v Alamedě. Mírně zanedbaným zevnějškem se nenechte zmást – vnitřní expozice muzea jsou na vysoké úrovni. (foto: Wikimedia Commons, US Navy, CC0)


Reklama

Alamedská USS Hornet (CV-12) je letadlovou lodí, která zažila boje druhé světové války, ale nemá nic společného s lodí z první fáze bojů v Pacifiku, tedy mimo jiné s lodí, z jejíž paluby odstartoval legendární Doolittlův nálet na Tokio.

Zmatek ve jménech

První letadlovou loď USS Hornet (CV-8, třída Yorktown) poslali Japonci ke dnu v bitvě u Santa Cruz v říjnu 1942, tedy tři měsíce poté, co začala stavba této letadlové lodě třídy Essex původně pojmenované USS Kearsarge. To je tradiční jméno lodí US Navy a odkazuje na horu ve státě New Hampshire. USS Kearsarge byla po potopení CV-8 přejmenována na USS Hornet. Pod tímto jménem se účastnila od listopadu 1943 střetu s japonským císařstvím, a to velmi úspěšným způsobem. 

Z nejslavnějších operací, na kterých se podílela, zmiňme například nálety na Truk, bitvu ve Filipínském moři či invazi na Okinawu, její letadla měla lví podíl na potopení gigantické bitevní lodi Jamato, kterou zasáhla třemi pumami a čtyřmi torpédy. Letci z Hornetu za celou druhoválečnou službu ve vzdušných soubojích zneškodnili 668 nepřátelských letadel a dalších 742 letounů vyřadili přímo na zemi nebo palubě. To vše proběhlo bez bojového poškození lodi ze strany nepřítele.

V roce 1951 byla USS Hornet poprvé modernizována, mimo jiné opatřena úpravami proti hurikánům. Další přestavba proběhla v letech 1956–1957, kdy došlo ke stavbě úhlové paluby. Od roku 1958 sloužila jako protiponorková letadlová loď (CVS-12) a zúčastnila se i bojů ve Vietnamu.

...i ve vesmírné programu

Neméně slavná je její role ve vesmírném programu Apollo. Vrtulníky z USS Hornet vyzvedly z vln Pacifiku historické Apollo 11 s Neilem Armstrongem, Buzzem Aldrinem a Michaelem Collinsem i následující misi Apollo 12. USS Hornet byla vyřazena ze služby v červnu 1970, od roku 1998 slouží jako lodní muzeum.

TIP: Nevyzpytatelné atomy ve službách námořníků: Plavidla na jaderný pohon

Na přístupných palubách můžete zhlédnout řadu stálých výstav, bohatou sbírku letecké techniky, expozici k programu Apollo a samozřejmě velkou část interiérů lodi. Doporučuji navštívit ji ve všední den a hned po otevření. S velkou pravděpodobností si pak budete vše prohlížet prakticky o samotě, což zážitek jen umocní.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907