Americká sonda LRO odhalila příznivou teplotu v lunárních propastech

28.07.2022 - Stanislav Mihulka

V propastech na povrchu Měsíce panují až nečekaně příznivé teploty, které se pohybují kolem 17 °C


Reklama

V roce 2009 byly na povrchu Měsíce poprvé objeveny lunární propasti (anglicky lunar pits), velké jámy přibližně kruhovitého tvaru, které bývají hluboké i desítky metrů. Nejde o klasické krátery, které jsou na rozdíl od lunárních propastí způsobeny dopadem meteoritů. Tyto propasti připomínají spíše závrty, nebo jeskyně. Pro vědce jde o mimořádně zajímavá místa, kde by se v budoucnu mohla vzniknout základna pro astronauty. Dnes jich je známo přes 200, přičemž u 16 z nich jde zřejmě o prostory vytvořené zřícením stropu dávného lávového tunelu.

Jaké je ale v těchto propastech na povrchu Luny prostředí? Odpověď nabízí David Paige z Kalifornské univerzity v Los Angeles se svými spolupracovníky, kteří analyzovali data amerického lunárního orbiteru Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a provedli počítačové simulace teplotních poměrů u vybraných měsíčních propastí.

Přívětivé propasti

Vědci dospěli k závěru, že dotyčné propasti, které se nacházejí v Moři klidu (Mare Tranquillitatis) a v Moři touhy (Mare Ingenii), mají velmi příznivou teplotu. Na trvale zastíněných místech se teplota v propastech prakticky stále pohybuje kolem 17 °C. Teploty na povrchu Měsíce přitom dosahují zhruba 127 °C za lunárního dne a během lunární noci klesají na zhruba mínus 173 °C.

TIP: Naděje pro kolonisty? Podle sondy GRAIL jsou na Měsíci velké lávové tunely

Lunární propasti jsou fascinující útvary na povrchu Měsíce,“ uvádí Noah Petro z Goddardova kosmického střediska NASA, který je členem týmu orbiteru LRO. „Když známe teplotu a stabilitu jejich prostředí, jsou pro nás ještě lákavější. Lidé v minulosti využívali jeskyně na Zemi a teď se do nich možná vrátíme na Měsíci,“ připomíná Petro. Tyto pozoruhodné prostory jsou k tomu jako stvořené. Kromě stabilní teploty totiž nabízejí i určitou ochranu před kosmickým zářením a mikrometeority.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907