Americké úřady se chystají schválit první soukromou misi k Měsíci

09.06.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost Moon Express věří, že jejich sonda dorazí na povrch Měsíce ve druhé polovině roku 2017


Reklama

Soukromé společnosti už létají na oběžnou dráhu naší planety. A teď se chystají vyrazit do okolního vesmíru. USA se podle deníku Wall Street Journal připravují ke schválení první soukromé komerční vesmírné mise za oběžnou dráhu Země.

Očekávaný verdikt bude velmi důležitý pro posuzování podobných žádostí v budoucnu. Podle dobře informovaných zdrojů by rozhodnutí úřadů mělo zajistit, aby soukromé společnosti dodržovaly mezinárodní smlouvy o kosmickém prostoru.

O zmíněné povolení usiluje kosmický startup Moon Express (MoonEx), která se přistáním na povrchu Měsíce chystá zvítězit v soutěži vyhlášené společností Google - Google Lunar X.

TIP: Nová reality show: Návrat na Měsíc bude online sledovat Discovery Channel

Té se účastní celkem 16 společností, které by rády získaly hlavní cenu v hodnotě 20 milionů dolarů (téměř 500 milionů Kč). Vítězem se stane soukromá společnost, která jako první vysadí na povrchu Měsíce robotické vozítko, schopné ujet vzdálenost 500 metrů a poslat na Zemi video a snímky ve vysokém rozlišení.

Pokud všechno půjde podle plánu, tak by Moon Express chtěl dostat svůj modul na povrch Měsíce někdy v druhé polovině roku 2017.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907