Americký návrat po 51 letech: Přistávací modul Odysseus úspěšně dosedl na povrch Měsíce

Přistávací modul Nova-C, pojmenovaný Odysseus, úspěšně přistál v kráteru Malapert A, který se nachází přibližně 300 km od jižního pólu Měsíce. 

23.02.2024 - Martin ReichmanRobotický modul Nova-C (Odysseus) společnosti Intuitive Machines úspěšně přistál na Měsíci a stal se tak historicky první soukromou sondou, které se to podařilo. Jde také o první americké přistání po více než půl století.

Mise IM-1 je první úspěšnou misí v rámci podpůrného programu NASA CLPS na dopravu vědeckých nákladů na povrch Měsíce vyhlášeného v roce 2018. Mise Intuitive Machines je prvním úspěšným projektem soukromé společnosti po třech předchozích nezdarech – v roce 2019 neuspěl Berešít izraelské neziskové organizace SpaceIL, loni v dubnu havaroval při svém posledním přiblížení k Měsíci lander Hakuto-R japonské společnosti ispace a letos v lednu si podobně vedl i lander Peregrine od firmy Astrobotic Technology.

Ani přistání Odyssea se neobešlo úplně bez komplikací – inženýři Intuitive Machines museli svůj pokus odložit o dvě hodiny, aby mohli provést další oblet Měsíce. Podle zástupců společnosti byl odklad zapříčiněn nesprávně fugujícími laserovými dálkoměry, které jsou pro přistání klíčové. Vše nakonec vyřešila softwarová záplata a Odysseus svůj odložený přistávací manévr úspěšně zvládl.

Úspěšné přistání oznámilo řídící středisko přibližně 15 minut po dosednutí Odyssea na povrch Měsíce. „Můžeme potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysíláme,“ oznámil během přenosu Tim Crain, letový ředitel Intuitive Machines. Zpočátku se řídící středisko potýkalo s problémem s nedostatečným signálem z landeru, přibližně o dvě hodiny později ale bylo podle informací Intuitive Machines spojení funkční a vědci zahájili stahování prvních dat.

Na palubě Odyssea se nachází hned několik vědeckých přístrojů od NASA a spolupracujících univerzit, umělecké a vzpomínkové dílo, a také několik demonstračních technologií. Na povrchu Měsíce by měl lander pracovat 14 dní. Mise IM-1 má být první ze tří výprav Intuitive Machines na Měsíc. Již v březnu by měl na stejné místo zamířit modul Nova-C (IM-2) a v červnu modul Nova-C (IM-3).


Další články v sekci