Americký vojenský raketoplán X-37B unikl hurikánu a úspěšně odstartoval

12.09.2017 - Stanislav Mihulka

Ani blížící se hurikán děsivých proporcí nezastavil pátý start tajného vojenského raketoplánu

Start mise OTV-5 -<p>Raketa SpaceX s raketoplánem X-37B uniká hurikánu Irma do vesmíru</p>
Start mise OTV-5 -

Raketa SpaceX s raketoplánem X-37B uniká hurikánu Irma do vesmíru


Reklama

Dne 7. září se již Karibikem zlověstně blížil extrémní hurikán Irma, který později skutečně zasáhne a značně poničí celou Floridu. V Kennedyho vesmírném středisku na floridském Mysu Canaveral už ale byla připravena nosná raketa Falcon 9, která toho dne úspěšně odstartovala.

Raketa vynesla na oběžnou dráhu americký vojenský raketoplán Boeing X-37B, který tím pádem unikl možným škodám způsobených hurikánem. První stupeň rakety Falcon 9 po startu opět bez potíží přistál v Kennedyho vesmírném středisku, takže celý start je opět možné zhodnotit jako naprostý úspěch společnosti SpaceX Elona Muska. Tentokrát vlastně dvojnásobný, protože se jim povedlo uchránit cenný raketoplán amerického letectva před zuřícím hurikánem Irmou.

Tajná mise OTV-5

Jak už u bezpilotního raketoplánu X-37B bývá zvykem, jeho náklad a plán mise označené jako OTV-5 na oběžné dráze je opět obklopen tajemstvím. Nicméně U. S. Air Force zveřejnila informaci, že jedním z experimentů bude Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader II (ASETS-II), který zahrnuje analýzy chování materiálu ve stavu beztíže.

TIP: Přísně tajný raketoplán X-37B přistál po 718 dnech strávených ve vesmíru

Na palubě X-37B je prý také jistý počet blíže neurčených malých satelitů, které bude americké letectvo testovat. Zatím není vůbec jasné, jak dlouho bude raketoplán ve vesmíru. Pokud stále platí to, že každá mise X-37B je delší než ta předešlá, tak se můžeme připravit na nejméně 718 dní tajemných operací na oběžné dráze.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA Spaceflight

  • Zdroj fotografií: SpaceX CC0Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907