Americký vojenský raketoplán X-37B unikl hurikánu a úspěšně odstartoval

12.09.2017 - Stanislav Mihulka

Ani blížící se hurikán děsivých proporcí nezastavil pátý start tajného vojenského raketoplánu

Start mise OTV-5 -<p>Raketa SpaceX s raketoplánem X-37B uniká hurikánu Irma do vesmíru</p>
Start mise OTV-5 -

Raketa SpaceX s raketoplánem X-37B uniká hurikánu Irma do vesmíru


Reklama

Dne 7. září se již Karibikem zlověstně blížil extrémní hurikán Irma, který později skutečně zasáhne a značně poničí celou Floridu. V Kennedyho vesmírném středisku na floridském Mysu Canaveral už ale byla připravena nosná raketa Falcon 9, která toho dne úspěšně odstartovala.

Raketa vynesla na oběžnou dráhu americký vojenský raketoplán Boeing X-37B, který tím pádem unikl možným škodám způsobených hurikánem. První stupeň rakety Falcon 9 po startu opět bez potíží přistál v Kennedyho vesmírném středisku, takže celý start je opět možné zhodnotit jako naprostý úspěch společnosti SpaceX Elona Muska. Tentokrát vlastně dvojnásobný, protože se jim povedlo uchránit cenný raketoplán amerického letectva před zuřícím hurikánem Irmou.

Tajná mise OTV-5

Jak už u bezpilotního raketoplánu X-37B bývá zvykem, jeho náklad a plán mise označené jako OTV-5 na oběžné dráze je opět obklopen tajemstvím. Nicméně U. S. Air Force zveřejnila informaci, že jedním z experimentů bude Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader II (ASETS-II), který zahrnuje analýzy chování materiálu ve stavu beztíže.

TIP: Přísně tajný raketoplán X-37B přistál po 718 dnech strávených ve vesmíru

Na palubě X-37B je prý také jistý počet blíže neurčených malých satelitů, které bude americké letectvo testovat. Zatím není vůbec jasné, jak dlouho bude raketoplán ve vesmíru. Pokud stále platí to, že každá mise X-37B je delší než ta předešlá, tak se můžeme připravit na nejméně 718 dní tajemných operací na oběžné dráze.

  • Zdroj textu:

    NASA Spaceflight

  • Zdroj fotografií: SpaceX CC0

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907