Ačkoliv by se mohlo zdát, že pojem „třetí pohlaví“ je produktem moderní doby, není tomu tak. Třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, známe již nejméně 4 tisíce let
Pojem „třetí pohlaví“ se dnes běžně užívá pro označení lidí, kteří se podle vlastního přesvědčení či norem společnosti neřadí do kolonky „muž“ ani „žena“. Z právního hlediska uznává zmíněnou kategorii pouze několik zemí, například australský Nový Jižní Wales či Německo.
TIP: Úřední formuláře v anglickém Oxfordu nově znají i třetí pohlaví
Zmínky o tom, že neexistují dvě pohlaví, nýbrž tři, však najdeme již v dávné historii. Důkazy se objevují například na keramice starého Egypta z let 2000–1800 př. n. l. Výraz „tai“ tehdy označoval muže, „hmt“ ženu a pro třetí pohlaví se používalo slovo „sht“, jež se často překládá jako „eunuch“, což ovšem není úplně přesné. Nemáme totiž žádný doklad, že by třetí pohlaví odpovídalo kastrátům. Dosud však nevíme, pro koho konkrétně byl uvedený termín určen.
Starověká indická literatura zas vedle ženy a muže popisuje i „třetí přirozenost“. Staří Indové prý třetí pohlaví velmi dobře znali a tvrdili, že jej lze rozeznat už v útlém věku. Dnes můžeme zmíněný pojem použít například pro ženy ze severu Albánie, které před celou vesnicí složí slib cudnosti, načež je jim dovoleno se oblékat a chovat jako muži a jsou také tak oslovovány.
100+1 zahraniční zajímavost
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)