Ani žena, ani muž: Co přesně znamená spojení „třetí pohlaví“?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pojem „třetí pohlaví“ je produktem moderní doby, není tomu tak. Třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, známe již nejméně 4 tisíce let

20.09.2016 - redakce 100+1



Pojem „třetí pohlaví“ se dnes běžně užívá pro označení lidí, kteří se podle vlastního přesvědčení či norem společnosti neřadí do kolonky „muž“ ani „žena“. Z právního hlediska uznává zmíněnou kategorii pouze několik zemí, například australský Nový Jižní Wales či Německo.

TIP: Úřední formuláře v anglickém Oxfordu nově znají i třetí pohlaví

Zmínky o tom, že neexistují dvě pohlaví, nýbrž tři, však najdeme již v dávné historii. Důkazy se objevují například na keramice starého Egypta z let 2000–1800 př. n. l. Výraz „tai“ tehdy označoval muže, „hmt“ ženu a pro třetí pohlaví se používalo slovo „sht“, jež se často překládá jako „eunuch“, což ovšem není úplně přesné. Nemáme totiž žádný doklad, že by třetí pohlaví odpovídalo kastrátům. Dosud však nevíme, pro koho konkrétně byl uvedený termín určen.

Starověká indická literatura zas vedle ženy a muže popisuje i „třetí přirozenost“. Staří Indové prý třetí pohlaví velmi dobře znali a tvrdili, že jej lze rozeznat už v útlém věku. Dnes můžeme zmíněný pojem použít například pro ženy ze severu Albánie, které před celou vesnicí složí slib cudnosti, načež je jim dovoleno se oblékat a chovat jako muži a jsou také tak oslovovány.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci