Anna Jagellonská: Oblíbená česká královna

06.02.2016

<p>Anna Jagellonská (1503-1547) byla krásná žena s kulatou tváří, jasnýma modrýma očima a ruse plavými vlasy. Měla dobrotivou, mírnou povahu a byla inteligentní, vzdělaná a otevřená renesančnímu světu</p>

Anna Jagellonská (1503-1547) byla krásná žena s kulatou tváří, jasnýma modrýma očima a ruse plavými vlasy. Měla dobrotivou, mírnou povahu a byla inteligentní, vzdělaná a otevřená renesančnímu světu


Reklama

V době, kdy se Anna narodila, se ve střední Evropě loučila pozdní gotika a do kulturního i společenského života začala promlouvat elegantní renesance. Na českém a uherském trůně seděl Vladislav Jagellonský, který se usídlil v Budíně. Právě tam mu jeho třetí manželka Anna z Foix, porodila 13. července 1503 dceru Annu.

Psal se rok 1521, když princeznu konečně čekala svatba. S Ferdinandem Habsburským se setkala již o rok dříve a mladý Habsburk se do své nevěsty zamiloval téměř na první pohled. Ve stejný rok, kdy porodila prvorozenou dceru Alžbětu, se stal Ferdinand náhle dědicem českého a uherského království. Mladý Ludvík Jagellonský totiž roku 1526 nešťastně utonul v bitvě u Moháče a manžel jeho sestry musel přebrat vládu nad dvěma velmi odlišnými národy.

Anna si české země nesmírně zamilovala – zvláště Prahu. Pro zdejší lid měla pochopení a Ferdinand k tomu nebyl slepý. Když jeho žena nemohla cestovat s ním, nechával ji vládnout a rozhodovat v menších státnických záležitostech, zatímco spravoval zbytek habsburské říše. Zpočátku to bylo pro Annu těžké, ale usnadnění našla v tom, že čeští stavové uznali její dědičné právo na vládu po otci a bratrovi, zatímco Ferdinanda přijali až po řádné volbě. Když ho 25. února 1527 zvolili, stala se Anna českou královnou vlastně již podruhé. I díky ní se Praha stala Ferdinandovým oblíbeným místem.

Anna porodila Ferdinandovi celkem patnáct děti, z nichž se pouze tři nedožily dospělého věku. Urození manželé tvořili harmonický pár a tuto harmonii přenesli i do výchovy. Královna, která vždy stála za svým mužem, opustila tento svět v těžkých dobách prvního stavovského povstání. Zemřela 27. ledna 1547 po porodu dcery Johany. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907