Archeologové objevili v Kazachstánu šestibokou pyramidu z doby bronzové

Archeologové objevili v Kazachstánu zvláštní pyramidu z doby bronzové. Šestiúhelníková stavba možná souvisí s dávným kultem koní.

26.09.2023 - Stanislav Mihulka



Archeologové během vykopávek na archeologické lokalitě Kyrykungir ve východním Kazachstánu, narazili na 3 800 let starou stavbu ve tvaru šestiúhelníku, kterou popisují jako „pyramidu“. 

Objevená struktura podobná bludišti není ani zdaleka tak vysoká jako například slavné egyptské památky. Podle vědců měří zhruba tři metry a v minulosti mohla sloužit jako elitní pohřebiště. Stavba se podle archeologů nepodobá ničemu, co bylo doposud objeveno v celé oblasti Eurasijské stepi. Obdobné kamenné monumenty se ale nacházejí v centrálním Kazachstánu.

Pyramida ve stepi

Pyramida byla objevena letos ve východním Kazachstánu,potvrdil pro portál Live Science Ulan Umitkaliyev, vedoucí katedry archeologie a etnologie zdejší Eurasijské národní univerzity, který vede vykopávky. „Má hexagonální tvar a její součástí jsou megality vážící až tunu.“ Badatelé si nejsou jistí, zda pyramida někdy měla střechu nebo šlo vždy o otevřený prostor jako je tomu dnes.

Pyramidální struktura v kazachstánském Kyrykungiru. (foto: Eurasian National University, Ulan Umitkaliyev, CC BY-SA 4.0)

Lidé doby bronzové v této části světa vybudovali kamenné monumenty a pohřebiště, pracovali s kovy a vyráběli šperky. Zřejmě to byli pastevci, kteří ve zdejších stepích obhospodařovali velká stáda.

TIP: Náhodný nález odhalil nejstarší jezdce světa, z doby před 5 tisíci let

Vnitřní zdi pyramidy v Kyrykungiru jsou vyzdobené petroglyfy, které zobrazují rozmanitá zvířata, včetně velbloudů a koní. Hned vedle pyramidy byly nalezeny koňské kosti, z čehož archeologové usuzují na možnou existenci koňského kultu. Kromě zvířecích kostí vědci narazili i na keramiku, zlaté náušnice a další šperky. Doposud nebyly objeveny žádné lidské kosti, výzkum na lokalitě ale stále pokračuje.


Další články v sekci