Archeologové objevili v Polsku hrob upírky, pohřbené se srpem přes hrdlo

07.09.2022 - Stanislav Mihulka

Polští archeologové objevili v hrobě ze 17. století ostatky ženy, přes jejíž krk byl umístěn kovový srp. Podle odborníků z Univerzity Mikuláše Koperníka šlo nejspíš o „upírku“ a nástroj jí měl bránit v návratu mezi živé...

<p>Žena „upírka“ s vyčnívajícím zubem a srpem přes krk. <em>(foto: Nicolaus Copernicus University, Mirosław Blicharski, CC BY 4.0)</em></p>

Žena „upírka“ s vyčnívajícím zubem a srpem přes krk. (foto: Nicolaus Copernicus University, Mirosław Blicharski, CC BY 4.0)


Reklama

V Evropě se zhruba v 11. století začínají objevovat zkazky o upírech. Lidé věřili, že tito upíři mohou po své smrti vstát z hrobu a v podobě krevsajících monster útočit na nebohé obyvatelstvo. Pohřbívání se proto řídilo různými rituály, které měly „upíry“ udržet v říši mrtvých a zajistit bezpečí živých. Domnělým upírům tak bývala oddělována hlava od těla a pohřbena zvlášť, případně byla umístěna mezi nohy pohřbeného. Výjimkou nebyla ani praxe, kdy byla hlava pohřbeného „upíra“ posmrtně rozdrcena kamenem nebo alespoň mezi kameny uvězněna.

Ještě v 17. století byly takové praktiky velmi běžné i v Polsku, kde kolovaly zvěsti o „epidemii“ upírů. A právě ze 17. století pochází hrob na polském hřbitově, v němž tým archeologů, v jehož čele stál Dariusz Poliński z polské Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni, objevil pozůstatky ženy, na níž byl vykonán zvláštní protiupírský rituál.

Pohřeb upírky

Dotyčné „upírce“ nápadně vyčníval zub v horní čelisti, což bohužel mohlo souviset s jejím nešťastným osudem. Byla pohřbena s hedvábnou čapkou, a také se srpem, který měla přímo na těle. „Srp nebyl umístěný na ležato, ale jeho ostří směřovalo na hrdlo ženy. Pokud by se z mrtvé skutečně stal upír a pokusila by se vstát, srp by ji mohl uříznout nebo alespoň poranit hlavu,“ vysvětluje povahu nálezu archeolog Dariusz Poliński

Kromě srpu na krku pohřbené ženy, objevili archeologové také masivní zámek, do něhož měla žena uzamčený palec na levé noze. Podle Polińskeho šlo patrně o rituál, který uzavíral život mrtvého a bránil mu v návratu.

TIP: Vampýři, nebo zločinci? Kým byli ve skutečnosti nebožtíci z Čelákovic?

Postupný konec pohřebních upírských rituálů v Evropě přinesla až druhá polovina 18. století. V roce 1755 začal upíry na pověření císařovny Marie Terezie zkoumat holandský lékař Gerard van Swieten. Ten pečlivě skládal jednotlivé důkazy, případy, provedené experimenty a pitvy a o třináct let později o všem vydal knihu. Nerozkládající se těla vysvětloval omezeným přístupem kyslíku a dalšími chemickými procesy v hrobě. „Celý ten povyk pochází jen ze strachu, pověrčivosti, přehnané představivosti a prostoty až ignorace mezi lidem,“ popisoval tehdy osvícený lékař. Díky jeho zprávě zakázala císařovna sekat domnělým „upírům“ hlavy, probíjet je dřevěnými kůly či jejich těla přímo pálit. Upírský mýtus pak pozvolna ustal.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907