Archeologové objevili v Pompejích ostatky dalších dvou obětí

Archeologové nalezli ostatky dvojice mužů, kteří zřejmě zahynuli pod zřícenou zdí během katastrofy v Pompejích.

20.05.2023 - Stanislav MihulkaZničující erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu pohřbila římské Pompeje a další sídla tehdejší Římské říše, která se nacházela poblíž běsnícího vulkánu. Katastrofa usmrtila několik tisíc lidí, přičemž přesný počet není známý. Doposud bylo objeveno zhruba 1 500 ostatků, odhady ale pracují s počty okolo 1 500 až 3 000 obětí.

Během nedávných vykopávek v ruinách domu v Pompejích, který je známý jako „Insula dei Casti Amanti“, objevili archeologové dvě nová těla. Mrtví byli nalezeni pod troskami zdi, která se zřejmě zřítila během otřesů doprovázejících erupci Vesuvu.

Dvojice pod troskami zdi

Podle archeologů jde o dva muže ve věku nejméně 55 let. U jejich koster našli vědci několik artefaktů, včetně bronzových a stříbrných mincí, pětice skleněných předmětů – pravděpodobně korálků z náhrdelníku. Badatelé rovněž objevili stopy organického materiálu pocházejícího zřejmě z role látky. Zdá se, že dvojice mužů zemřela právě v důsledku mnohačetných zranění kvůli pádu zdi. Podobný osud měla více než třetina obětí erupce v Pompejích. Mnoho lidí totiž zahynulo pod zřícenými střechami a dalšími částmi budov, které se zhroutily v důsledku otřesů a kvůli navrstvení ohromného množství sopečného materiálu.

TIP: Nevyhnutelná smrt: Pyroklastické proudy zabíjely obyvatele Pompejí 17 minut

„Moderní techniky vykopávek nám pomáhají lépe porozumět tomu, co se během dvou dnů v Pompejích odehrálo. Pomocí analýz a moderních metodologií jsme schopni přiblížit poslední okamžiky mužů, žen a dětí, kteří během erupce a krátce po ní přišli o život,“ uvádí ředitel Archeologického parku v Pompejích Gabriel Zuchtriegel.


Další články v sekci