Archeologové odkryli v Mexiku chrám, kde kněží stahovali kůži z lidských obětí

04.01.2019 - Stanislav Mihulka

Významné středoamerické božstvo Xipe Totec vyžadovalo velmi drsné obětiny

<p>Artefakty z vyvřelých hornin, které souvisejí s božstvem stahovačů kůže.</p>

Artefakty z vyvřelých hornin, které souvisejí s božstvem stahovačů kůže.


Reklama

Mexičtí archeologové prováděli vykopávky na lokalitě poblíž Ndachjianu-Tehuacánu v mexickém státě Pueblo. Objevili tam doslova poklad starých klišé, o nichž se mluví v souvislosti s předkoloniální střední Amerikou: krvavé oběti, sochy tajuplných božstev, kamenné lebky, a také lidi stažené z kůže.

Ve skutečnosti jde o první objevený chrám jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších božstev středoamerických civilizací. Xipe Totec, což v aztéčtině znamená „Náš pán z kůže stažený“, je bohem jara, probouzení přírody, vegetace a zemědělství. Neblaze proslul tím, že při jeho uctívání je nutné stahovat kůži lidským obětem, která pak slouží k rituálním účelům.

TIP: Aztécký průmysl obětí: Věže lebek byly větší a děsivější, než jsme mysleli

Archeologové objevili doklady, které přímo ukazují na stahování kůže v tomto chrámu, který byl v provozu zhruba v letech 1000 až 1260 našeho letopočtu, tedy ještě před vznikem Aztécké říše. Mezi nálezy jsou sochy zpodobňující hlavy lidí stažených z kůže a lidské torzo pokryté staženou lidskou kůží. Tyto sochy zřejmě představují samotného Xipe Toteca a jsou vyrobené z vyvřelé horniny, která byla do oblasti importovaná z jiné části střední Ameriky.

  • Zdroj textu:

    INAH

  • Zdroj fotografií: Melitón Tapia, INAH

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z kandidátů na ženicha byl pruský princ Fridrich

Historie

Jeskyně rákosových fléten je k vidění u čínského města Guilin v čínské autonomní oblasti Kuang-si. Podzemní prostora je zhruba 180 milionů let stará a kromě mnoha krápníkových útvarů je v ní i více než 70 inkoustových nápisů pocházejících z konce 8. století. Ty dokazují, že jeskyně se těší lidské pozornosti už více než 1 200 let. Jméno pravděpodobně dostala podle v okolí rostoucího rákosu vhodného pro výrobu fléten. Jeskyně má tři vchody a je asi 240 metrů dlouhá. Od roku 1962, kdy byla otevřena pro veřejnost, ji navštívily miliony turistů. Na snímku je část jeskyně nazvaná Křišťálová palác dračího krále.

Příroda

Někteří lidé mají psy v krvi

Věda
Vesmír

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907