Reklama


Archeologové odkryli v Mexiku chrám, kde kněží stahovali kůži z lidských obětí

04.01.2019 - Stanislav Mihulka

Významné středoamerické božstvo Xipe Totec vyžadovalo velmi drsné obětiny

<p>Artefakty z vyvřelých hornin, které souvisejí s božstvem stahovačů kůže.</p>

Artefakty z vyvřelých hornin, které souvisejí s božstvem stahovačů kůže.


Reklama

Mexičtí archeologové prováděli vykopávky na lokalitě poblíž Ndachjianu-Tehuacánu v mexickém státě Pueblo. Objevili tam doslova poklad starých klišé, o nichž se mluví v souvislosti s předkoloniální střední Amerikou: krvavé oběti, sochy tajuplných božstev, kamenné lebky, a také lidi stažené z kůže.

Ve skutečnosti jde o první objevený chrám jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších božstev středoamerických civilizací. Xipe Totec, což v aztéčtině znamená „Náš pán z kůže stažený“, je bohem jara, probouzení přírody, vegetace a zemědělství. Neblaze proslul tím, že při jeho uctívání je nutné stahovat kůži lidským obětem, která pak slouží k rituálním účelům.

TIP: Aztécký průmysl obětí: Věže lebek byly větší a děsivější, než jsme mysleli

Archeologové objevili doklady, které přímo ukazují na stahování kůže v tomto chrámu, který byl v provozu zhruba v letech 1000 až 1260 našeho letopočtu, tedy ještě před vznikem Aztécké říše. Mezi nálezy jsou sochy zpodobňující hlavy lidí stažených z kůže a lidské torzo pokryté staženou lidskou kůží. Tyto sochy zřejmě představují samotného Xipe Toteca a jsou vyrobené z vyvřelé horniny, která byla do oblasti importovaná z jiné části střední Ameriky.

  • Zdroj textu:

    INAH

  • Zdroj fotografií: Melitón Tapia, INAH

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907