Archeologové odkryli v Mexiku chrám, kde kněží stahovali kůži z lidských obětí

Významné středoamerické božstvo Xipe Totec vyžadovalo velmi drsné obětiny

04.01.2019 - Stanislav MihulkaMexičtí archeologové prováděli vykopávky na lokalitě poblíž Ndachjianu-Tehuacánu v mexickém státě Pueblo. Objevili tam doslova poklad starých klišé, o nichž se mluví v souvislosti s předkoloniální střední Amerikou: krvavé oběti, sochy tajuplných božstev, kamenné lebky, a také lidi stažené z kůže.

Ve skutečnosti jde o první objevený chrám jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších božstev středoamerických civilizací. Xipe Totec, což v aztéčtině znamená „Náš pán z kůže stažený“, je bohem jara, probouzení přírody, vegetace a zemědělství. Neblaze proslul tím, že při jeho uctívání je nutné stahovat kůži lidským obětem, která pak slouží k rituálním účelům.

TIP: Aztécký průmysl obětí: Věže lebek byly větší a děsivější, než jsme mysleli

Archeologové objevili doklady, které přímo ukazují na stahování kůže v tomto chrámu, který byl v provozu zhruba v letech 1000 až 1260 našeho letopočtu, tedy ještě před vznikem Aztécké říše. Mezi nálezy jsou sochy zpodobňující hlavy lidí stažených z kůže a lidské torzo pokryté staženou lidskou kůží. Tyto sochy zřejmě představují samotného Xipe Toteca a jsou vyrobené z vyvřelé horniny, která byla do oblasti importovaná z jiné části střední Ameriky.

  • Zdroj textu

    INAH

  • Zdroj fotografií

    Melitón Tapia, INAH


Další články v sekci